Zgaga – odwieczne utrapienie pojawiające się jako uczucie nieprzyjemnego pieczenia w przełyku, w przypadku zbagatelizowania, może doprowadzić do bardziej groźnych chorób. Często cierpią na nią osoby, które wcześniej zabalowały na imprezie lub pojawia się w wyniku przejedzenia. Niemniej jednak w każdym przypadku kwaśna treść żołądkowa podrażnia śluzówkę przełyku, a my czujemy cofanie treści żołądkowej. Jak zabiegać tym nieprzyjemnym konsekwencjom nieprawidłowego odżywiania?

Dieta na zgagę

Pierwszym krokiem, który pomoże w walce z refluksem, będzie wprowadzenie dobrze zbilansowanej diety, która uchroni nas przed niepożądanymi skutkami ubocznymi fermentacji. Aby uniknąć kwaśnego smaku w ustach, należy unikać właśnie produktów kwaśnych, ale również tłustych i smażonych potraw, alkoholu oraz czekolady. Problem mogą również nasilić pikantne produkty, które dodatkowo pogarszają sprawę poprzez jeszcze większe podrażnianie przełyku.

Na nic nam się zda nawet najlepsza dieta na zgagę czy leczenie zgagi, jeśli nie wykluczymy ze swojego życia palenia papierosów. Nie dość, że zawierają one całą masę trujących substancji, to jeszcze wpływają negatywnie na cały organizm, w tym podrażniony przełyk. Ze zgagą bardzo często muszą się zmagać osoby z nadprogramowymi kilogramami. Dlatego warto wspomóc prawidłowe odżywianie się z aktywnością fizyczną, która pozwoli osobom otyłym zrzucić kilkanaście kilogramów nadwagi. Z całą pewnością pozbycie się zgagi nie będzie jedyną korzyścią, ale odczujemy wiele pozytywnych zmian w całym układzie.

Leczenie zgagi

Nie należy bagatelizować problemu, jakim jest nawet sporadyczne pojawianie się refluksu, ponieważ chroniczna zgaga może doprowadzić do znacznie poważniejszych chorób. Lekarze biją na alarm, ponieważ wielu ludzi nie zdaje sobie z tego sprawę, że ciągłe podrażnianie przełyku doprowadza do zwężenia go, krwotoków, a nawet może wystąpić w końcu nowotwór przełyku. Nie jest więc to coś, na co możemy sobie ot tak machnąć spokojnie ręką i czekać aż samo w końcu przejdzie. Szkody, jakie potrafi poczynić zgaga, mogą poważnie utrudnić chociażby samoistny proces przełykania pokarmu.

Leczenie zgagi powinno odbywać się za pomocą diety oraz być wspomagane przez zażywanie leków zobojętniających kwaśny sok żołądkowy, jeśli jego produkcja jest nadmierna. Obecnie są dostępne również w aptekach najróżniejsze specyfiki, które ułatwią nam walkę z nieprzyjemnych pieczeniem w przełyku. Ich celem jest najczęściej poprawianie funkcjonowania zastawki mięśniowej, która naturalnie powinna nie dopuszczać do cofania się jedzenia z żołądka. Jeśli te mechanizmy u nas zawodzą, to wówczas procesy nie przebiegają prawidłowo, a my odczuwamy tego nieprzyjemne efekty uboczne.

Zgaga w ciąży

Niektórym mamom zaczyna dokuczać zgaga w ciąży, szczególnie w jej połowie, kiedy to znacznie powiększona macica uciska na żołądek. W tym przypadku najlepiej zwalczać refluks naturalnymi metodami. Zaliczamy do nich sprawdzone domowe sposoby, którymi są napar z imbiru, rumianku i mięty.

Sprawdzi się także siemię lniane w postaci gęstego kisielu, który wytworzy na ściance przełyku szczelną warstwę ochronną, która nie będzie tak podatna na działanie kwasu cofającego się z żołądka. Znaną metodą jest również niezbyt tłuste mleko, maślanka, jogurt naturalny czy też kefir.

W przypadku, kiedy to dolegliwości stają się szczególnie uciążliwe i towarzyszą im także silne wymioty czy też utrata wagi, koniecznie trzeba udać się do lekarza.

Zanim jednak zaczniemy w ogóle brać pod uwagę stosowanie jakichkolwiek leków, należy poinformować swojego lekarza prowadzącego o wszystkich innych chorobach i przyjmowanych lekach. Dlaczego jest to takie ważne? Nie należy niczego pomijać, ponieważ niektóre z przyjmowanych leków mogą nasilać refluks. Takie działanie mają leki na nadciśnienie z grupy calcium-blkerów oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne typu Ibuprom.