Jeżeli w naszej rodzinie były przypadki zawałów serca, prawdopodobnie i my znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka. Warto o tym pamiętać, jednak nie po to, żeby jeszcze bardziej się stresować, ale dlatego, że nasze działania mogą w znacznym stopniu zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby.

Przede wszystkim wiedza

Przed wystąpieniem choroby może nas uchronić przede wszystkim wiedza o niej. Warto zdawać sobie sprawę jakie są czynniki zwiększające ryzyko zawału serca, jak rozpoznać zawał serca, jak wygląda leczenie zawału serca. Jeżeli jesteśmy w grupie zwiększonego ryzyka, powinniśmy być szczególnie uczuleni na profilaktykę. Sytuacja ta może być paradoksalnie dla nas korzystna, ponieważ zdając sobie sprawę ze zwiększonego ryzyka zachorowania, mamy szansę wcześniej podjąć działania prewencyjne, które oprócz tego, że zapobiegną zawałowi, to równocześnie zminimalizują ryzyko wystąpienia innych chorób, które mogą być wynikiem niewłaściwego stylu życia.

Jak zwiększyć szanse na zdrowe życie?

Jeżeli należymy do grupy ryzyka, powinniśmy poinformować o tym naszego lekarza i wykonywać wszystkie badania, które mają na celu wykrycie choroby we wczesnej fazie. Regularna kontrola lekarska sprawi dodatkowo, że będziemy mieć poczucie kontroli sytuacji, tego, że mamy realny wpływ na nasze zdrowie.

Zawał serca wiąże się z chorobami układu krążenia, które są powszechne w naszym społeczeństwie. Warto zapobiegać im na wczesnym etapie występowania, co pozwoli zlikwidować przyczyny zawału serca.

Jeżeli uważamy, że należymy do grupy zagrożonej zawałem serca, powinniśmy przede wszystkim:

– udać się na badania lekarskie, które pomogą zdiagnozować ewentualne zagrożenia i określić sposób prewencji przeciwzawałowej,

– zmienić sposób odżywiania, jeżeli jest niewłaściwy, nasza dieta powinna zawierać duże ilości owoców i warzyw, tłuszcze nienasycone, a także dostarczać naszemu organizmowi wszelkich niezbędnych witamin i mikroelementów,

– zrzucić nadmiar kilogramów. Nadwaga jest bowiem poważnym czynnikiem, który zwiększa ryzyko zawału serca. Nadmierne kilogramy obciążają nasz organizm, sprawiają, że staje się on mniej wydolny, z trudem przychodzi nam wszelka aktywność fizyczna, która jest niezbędna dla zachowania zdrowia,

– zacznij uprawiać sport śledź  bloga ludzi aktywnych fizycznie. Aktywność fizyczna jest bardzo ważnym czynnikiem profilaktyki wielu chorób. Pozwala na dotlenienie organizmu, sprawia, że krew lepiej krąży (usprawnienie procesu krążenia jest ważnym czynnikiem zapobiegającym zawałowi) w naszym organizmie, zwiększa jego wydolność, poprawia kondycję, przyczynia się do utrzymania prawidłowej masy ciała. Mowa tu jednak o umiarkowanej aktywności fizycznej. Nadmierne forsowanie organizmu również nie jest dla naszego zdrowia korzystne.

– zredukować stres. Silny stres jest niedocenianym czynnikiem, jeżeli chodzi o powstawanie wielu chorób. Może przyczyniać się do nich w stopniu znacznie większym niż sądzimy. Silny stres, to jedna z przyczyn występowania zawałów serca. Redukcja stresu zmniejszy ryzyko wystąpienia choroby, a dodatkowo poprawi nasze długotrwałe samopoczucie. Podczas uprawiania sportu nie dokucza też nam tak samotność.

Zawał serca problemem współczesnego społeczeństwa

Warto zdawać sobie sprawę, że życie trybem, który oferuje współczesne społeczeństwo, może w znacznym stopniu przyczynić się do wystąpienia zawału serca i innych chorób. W trosce o swoje zdrowie dobrze jest ustalić swoje życiowe priorytety. Powinniśmy się zastanowić, czy życie w ciągłym biegu i przepracowywanie się są dla nas korzystne, i czy taki właśnie tryb życia chcemy prowadzić.