Wiele z nas ma wzdęcia. Lecz co to takiego jest? Otóż wzdęcia to gromadzenie się dużej ilości gazów jelitowych. Jest to bardzo dokuczliwa dolegliwość, o której nie wypada mówić., ponieważ jest to bardzo krępujące. Polegają one na przesuwaniu się nadmiernych ilości gazów w przewodzie pokarmowym, które dają znać o sobie dziwnym dźwiękiem, co jest dla nas dużym, nieprzyjemnym dyskomfortem.

Wtedy też mamy do czynienia z uczuciem pełności w obrębie jelit i z dziwnymi odgłosami przelewania się treści jelitowej. Powodują one częste, niekontrolowane uchodzenie gazów jelitowych, o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Mimo tego, że niewielkie wzdęcia, w szczególności po zjedzeniu pokarmów, takich jak np. fasola lub kapusta, uważa się za niegroźne, to bardzo silne wzdęcia mogą być przyczyną wielu dotkliwych kolek lub prowadzić do stałego, dokuczliwego uczucia napięcia w naszej jamie brzusznej. Jeżeli prowadzą do bardzo silnych bólów, wtedy też trudno je odróżnić od innych dolegliwości żołądkowo-jelitowych.

ziolo

W naszych jelitach znajduje się wiele bakterii, zarówno tych pożytecznych, niezbędne do prawidłowego trawienia pokarmu, jak i tych patologicznych. Jest czas kiedy zachodzi zachwianie równowagi między nimi i górę biorą patologiczne, wtedy też to jest największa przyczyna wytwarzania gazów. Duża ilość gazów jest przyczyną dolegliwości.

Nasze dokuczliwe wzdęcia często spowodowane są także nadmiernym połykaniem powietrza podczas szybkiego jedzenia lub nieco rzadziej zablokowaniem naszego przewodu pokarmowego.

zobacz więcej w naszym miniserwisie:  wzdęcia – informacje, zapobieganie, przyczyny