Wypadanie włosów jest procesem fizjologicznym i każdy zdrowy człowiek traci ich około 100 dziennie. W ich miejsce zawsze wyrastają włoski nowe. Problem z łysieniem zaczyna się wtedy, gdy włosów każdego dnia wypada więcej a w ich miejscu nie pojawiają się nowe. Wtedy łysienie nie jest już tylko defektem estetycznym, ale całkowicie medycznym, który wymaga odpowiedniego leczenia.

 

Przyczyny wypadania włosów

 

Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Uznaje się, że w grę wchodzą w tym przypadku uwarunkowania genetyczne, styl życia, prowadzenie nieodpowiedniej diety, złe warunki środowiskowe a nawet przewlekły stres. Ogromna rolę ma tutaj również pielęgnacja włosów i stosowanie określonych kosmetyków. Co więcej, nadmierna utrata włosów może być spowodowana chorobami wrodzonymi bądź nabytymi, zaburzeniami hormonalnymi i przyjmowaniem niektórych rodzajów leków. W wielu przypadkach wypadanie włosów w stopniu nadmiernym przebiega okresowo i problem  zanika samoistnie – tak jest na przykład jeśli mamy do czynienia z osłabieniem organizmu i niedostarczaniem cennych witamin i minerałów, które wpływają na stan włosów. Podobnie rzecz ma się w przypadku niedożywienia włosów w wyniku przewlekłego stresu.  Inaczej jest jednak, kiedy pacjent boryka się z chorobą skóry głowy czy określoną odmiana łysienia.

 

Łysienie plackowate

 

W tym przypadku włosy nie wypadają równomiernie patrząc na powierzchnię skóry głowy a tylko na poszczególnych jej partiach. Najczęściej cierpią na nie mężczyźni (chociaż choroba ta dotyka również kobiety a nawet dzieci) – można zauważyć u nich brak włosów w tylnych partiach głowy i na jej czubku.

Niestety, dotąd nie poznano jednoznacznej przyczyny pojawiania się łysienia plackowatego. Podejrzewa się, że duży wpływ na jej powstanie ma podłoże nerwicowe oraz uwarunkowania genetyczne.

Okazuje się, że na łysienie plackowate cierpią najczęściej chorzy na astmę czy bielactwo. Najnowsze badania dowodzą również, że przyczyną mogą być zaburzenia autoimmunologiczne.

Łysienie androgenowe

 

Łysienie androgenowe może dotknąć w takim samym stopniu mężczyzn jak i kobiet jednak duże znaczenie ma w tym przypadku wiek – dużo częściej łysienie tego typu pojawia się u osób w podeszłym wieku. Na szczęście dzisiaj medycyna ma już sprawdzone sposoby na walkę z tego typu nadmiernym wypadaniem włosów. Pierwszym jest farmakoterapia, czyli przyjmowanie leków doustnych, których zadaniem jest powstrzymanie procesu wypadania włosów. Kolejna metoda to mezoterapia, czyli wstrzyknięcie w skórę głowy dobroczynnych substancji, które mają pobudzić wzrost włosów. Bardzo często jedynym ratunkiem jest jednak implant włosów bądź ich przeszczep.

 

Jak dbać o słabe włosy, skłonne do nadmiernego wypadania?

 

Przede wszystkim należy stosować odpowiednią pielęgnację. Szampony i odzywki warto nabywać jedynie w aptece bądź z zalecenia dermatologa. Włosy powinny być myte delikatnie, nie można ich szarpać ani zbyt mocno pocierać ręcznikiem. Warto także chronić je przed słońcem i wodą z chlorem. Włosy osłabione z tendencja do wypadania nie powinny być farbowane ani poddawane ondulacji, lepiej też zrezygnować z ich prostowania czy modelowania lokówką.

Koniecznym jest również redukcja diety. Ta odpowiednia powinna zawierać duże pokłady witaminy A, B oraz E. Dobroczynne są także minerały, takie jak cynk, żelazo, selen oraz magnez.

Źródło:

http://medicinemag.pl/dlaczego-wlosy-wypadaja/