Dla kobiet długie, gęste włosy są bardzo ważne, sprawiają, że czują się one atrakcyjnie i pięknie. Ale i w przypadku mężczyzn zadbane, zdrowe włosy są bardzo ważne. Kojarzą się one z młodością, zdrowiem i witalnością. Postępujące wypadanie włosów może kojarzyć się ze starością i sygnalizować, że rozpoczyna się postępujące łysienie. Jakie mogą być tego przyczyny? Co robić w takiej sytuacji? Na czym polega skuteczne leczenie wypadania włosów?

Dla skutecznej kuracji zdiagnozuj najpierw przyczynę problemu

Nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn może mieć bardzo różne przyczyny. Często związane jest z występowaniem długotrwałego, silnego stresu, złą dietą, przesuszoną skórą głowy, także z niektórymi chorobami: depresją, chorobą gorączkową, chemioterapią czy przyjmowanymi lekami.

U mężczyzn silne wypadanie włosów najczęściej związane jest jednak ze starzeniem się. Jest to tak zwane łysienie androgenowe. Najczęściej problem dotyczy mężczyzn po 50. roku życia. Szacuje się, że nawet 60% mężczyzn w tym wieku może cierpieć na nadmierne wypadanie włosów. Niestety, łysienie typu androgenowego może występować również u bardzo młodych mężczyzn, u których procesu hormonalne są zaburzone.

Od czego zależy łysienie androgenowe? Związane jest z produkcją DHT (dihydrotestosteronu) będącego pochodną hormonu płciowego testosteronu. Oddziałuje ona na meszki włosowe. Zbyt duża ilość hormonu DHT sprawia, że włosy zamiast być grube i silne są cienkie, osłabione, z czasem całkiem wypadają. Widzimy, że włosy są rzadsze i postępuje łysienie.

Kiedy powinniśmy się zaniepokoić?

Pamiętajmy o tym, że nie trzeba wpadać w panikę zawsze, gdy znajdziemy na ubraniu pojedynczy włos. Wypadanie włosów jest procesem, który odbywa się ciągle, w sposób zupełnie naturalnie. Mężczyzna każdego dnia traci około 50-100 włosów. Kiedy rosną nowe włosy, stare są wypychane i wypadają. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy włosy wychodzą całymi garściami. W takiej sytuacji najlepiej  wybrać się do trychologa. To specjalista zajmujący się problemami włosów i skóry głowy. On najlepiej będzie wiedział, co jest przyczyną nadmiernego wypadania włosów i pomoże nam dobrać właściwą kurację.

Jakie są skuteczne metody leczenia wypadania włosów u mężczyzn?

Jeżeli problem jest dopiero w początkującej fazie, może pomóc zmiana trybu życia i zwrócenie większej uwagi na pielęgnację. Przede wszystkim warto ograniczyć stres i zwrócić uwagę na właściwy sposób odżywiania się. Przede wszystkim istotne będzie uzupełnienie ewentualnych niedoborów witamin i minerałów. Korzystny wpływ na włosy mają również nienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdziemy między innymi w rybach morskich lub oliwie z oliwek. Zwróćmy również uwagę na to, czy za bardzo nie przesuszamy skóry głowy korzystając z suszarki.

Trycholog Gdańsk - DrTrycholog.plJeżeli wypadanie włosów jest już w zaawansowanym stadium, zaczynamy łysieć, warto sięgnąć po specjalne preparaty. Pamiętajmy jednak o tym, że ze względu na ich skład, zanim zdecydujemy się przyjmować określony preparat, dobrze skonsultować się ze specjalistą. Najwłaściwsza będzie wizyta u trychologa, chociaż może pomóc nam również dermatolog.  Ustali on przyczynę nadmiernego wypadania włosów i przepisze odpowiedni środek. Jeśli dotyka nas łysienie androgenowe, dobrym rozwiązaniem będzie kuracja hormonalna, która zahamuje przemianę testosteronu.w DHT.

Nowoczesne terapie i preparaty cechują się wysoką skutecznością. Z tego powodu nie warto ignorować problemu, gdyż będzie postępował. Wcześnie rozpoczęte leczenie da zdumiewające efekty.