Nadmierne wypadanie włosów na jesień – jak sobie poradzić z tym problemem? Jesień nie jest dobrym okresem dla włosów. W tym czasie często możemy zaobserwować ich nadmierne wypadanie. Wiele osób wpada w panikę, gdy widzi, że na szczotce nagle zostaje nieco więcej włosów, niż do tej pory. Zwykle jednak nie ma powodów do paniki. Krótkotrwałe nadmierne wypadanie włosów jest naturalną reakcją organizmu na jesień i nie powinniśmy się nim przesadnie przejmować. Warto jednak w tym czasie szczególnie zadbać o włosy. Przeczytaj, jak to zrobić i w jakich przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u trychologa.

Jesienne wypadanie włosów – co warto wiedzieć?

Jesień to okres, gdy nie tylko zmienia się pogoda i warunki zewnętrzne, ale i skóra naszej głowy. Po lecie bardzo często jest ona mocno przesuszona. To może sprawiać, że włosy będą nadmiernie wypadać. Pamiętajmy oczywiście o tym, że proces wypadania włosów jest czymś normalnym. Człowiek każdego dnia traci około pięćdziesięciu włosów dziennie. W okresie jesiennym ta liczba może wzrosnąć nawet do około stu dziennie. Jeśli jest to krótkotrwałe, nie powinniśmy się tym przejmować. Jeżeli jednak stan ten utrzymuje się dłużej, a włosy wypadają nam całymi garściami, warto rozważyć wizytę u trychologa. To lekarz specjalista od skóry głowy.

Kto to jest Trycholog? Zobacz na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=tOHlRwoFOVo

Jakie są przyczyny jesiennego wypadania włosów?

Włosy jesienią bardzo często nie wypadają wcale na skutek złej pielęgnacji, lecz zmian hormonalnych. U kobiet szczególne znaczenie ma estrogen. Jest on wytwarzany w dużej ilości wiosną i latem, jego poziom obniża się jesienią i zimą. Zamiast tego podwyższa się poziom testosteronu. To wpływa nie tylko na pogorszenie się skóry głowy i osłabienie meszków włosowych, ale i problemy takie jak łamliwość paznokci czy kłopoty z cerą.

Jak zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów w okresie jesiennym?

Istnieje kilka prostych sposobów na przywrócenie dobrej kondycji naszym włosom w okresie jesiennym. Pierwszym z nich jest zmiana diety. Warto pomyśleć o uzupełnienie jej w nienasycone kwasy tłuszczowe. Ich bogatym źródłem są oliwki (oliwa z oliwek), ryby morskie, pestki ze słonecznika czy dyni. Warto pomyśleć o uzupełnieniu w nie diety w okresie jesiennym.

Na nadmierne wypadanie włosów pomóc może również ich delikatne skrócenie. U kobiet efekt może być zauważalny już po obcięciu włosów o około pięciu centymetrów. U mężczyzn najbardziej skuteczne jest ścięcie włosów „na zapałkę”. To sprawia, że odrastają silniejsze.

Szczególnie ważna jest również odpowiednia pielęgnacja. Wypadaniu włosów sprzyja nadużywanie suszarki, lokówki i prostownicy. Aby pozwolić się włosom zregenerować, warto zrezygnować ze stosowania tych urządzeń. Dobrym pomysłem będzie również ograniczenie zabiegów kosmetycznych, takich jak farbowanie.

Z pewnością powinniśmy zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry głowy. Stosujmy nawilżające olejki lub maseczki. Podstawą jest również stosowanie odpowiedniego szamponu. Zupełnie inny wybierzemy do włosów z łupieżem, inny gdy mamy problem ze zbyt suchą skórą głowy, inne gdy nasze włosy za bardzo się przetłuszczają. Bardzo często to właśnie nieodpowiednie kosmetyki powodują wypadanie włosów.

Czytaj też: http://healthyweek.pl/artykuly/sprawdzone-sposoby-nadmierne-wypadanie-wlosow-udaj-sie-trychologa/

Gdy nic nie pomaga…

Jeżeli dbamy o właściwą pielęgnację skóry głowy, a jesienne nadmierne wypadanie włosów nie ustaje, nie powinniśmy lekceważyć problemu. Może to być jedynie jeden z objawów poważniejszej choroby. W takim przypadku dobrym pomysłem będzie wizyta u trychologa. Lekarz specjalista zbada stan naszej skóry głowy i ustali, jakie są przyczyny problemu. W sytuacji, gdy problemem jest zaburzenie hormonalne, możliwe będzie dopasowanie odpowiednich leków.

Gdzie znajdę dobrego trychologa w Gdańsku?

Gabinet trychologiczny drTrycholog.pl
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 3 (gab.5)
80-210 Gdańsk

+48 793 997 080