Wycięcie migdałków to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów wśród dzieci. Istnieją bowiem sytuacje, w których domowe sposoby na migdałki są już niewystarczające. Zabieg ich wycięcia, po odbyciu odpowiedniego okresu rehabilitacji, jest w stanie sprawić, ze dziecko będzie funkcjonowało normalnie oraz uniknie nawracających infekcji wirusowych oraz bakteryjnych.

Kiedy konieczne jest wycięcie migdałków u dziecka?

Wycięcie migdałków u dzieci jest konieczne w sytuacji, w której w związku z częstymi infekcjami dojdzie do ich zbyt dużego rozrostu. Mowa tutaj zarówno o sytuacji, w której przerośnięte migdałki utrudniają połykanie, oddychanie nosem (w tym konkretnym przypadku chodzi o przerost trzeciego migdału) lub też gdy zatykają trąbkę słuchową, co może prowadzić do zapalenia ucha środkowego, a nawet do częściowego niedosłuchu. W takich sytuacjach, w zależności od skali problemu, po konsultacji lekarskiej podejmowana jest decyzja o przycięciu lub o usunięciu przerośniętych migdałków.

Jak wygląda zabieg wycięcia migdałków u dziecka?

Aby chore migdałki mogły zostać usunięte, dziecko powinno zostać znieczulone. Głównie po to, by skutki zabiegu dla dziecka były jak najmniej bolesne pod względem fizycznym i psychicznym. Jeszcze kilkanaście lat temu migdałki były wycinane przy znieczuleniu miejscowym. Obecnie stosuje się znieczulenie ogólne, przy wykorzystaniu asysty anestezjologa. Sam zabieg wycięcia migdałków trwa od 2 do 3 kwadransów. Jego pierwszym etapem jest rozwarcie jamy ustnej dziecka oraz uciśnięcie nasady języka. Pozwala to na wprowadzenie do jamy ustnej adenotomu, czyli narzędzia chirurgicznego, za pomocą którego migdałek jest wycinany. Gdy adenotom wraz z wyciętym migdałkiem zostanie wyciągnięty z jamy ustnej, lekarz przeprowadzający zabieg przykłada do rany po wycięciu migdałka specjalną gazę tamującą krwawienie.

Chwile po zabiegu wycięcia migdałków

Gdy zabieg wycięcia migdałków zostanie już wykonany, dziecko jest pozostawiane na sali operacyjnej przez około 3-4 godziny – do czasu, aż ulegnie wybudzeniu z narkozy. Przez kolejne kilka godzin odpoczywa na oddziale dziecięcym, gdzie podawana jest mu co pewien czas letnia woda, łagodząca dolegliwości bólowe po wycięciu migdałków. Zwykle już tego samego lub następnego dnia dziecko jest wypisywane ze szpitala domu. Termin wypisania dziecka do domu uzależniony jest od stanu fizycznego, w jakim się ono znajduje.

Jak dbać o dziecko po wycięciu migdałków?

Po wycięciu migdałków należy zapewnić dziecku maksymalny poziom komfortu. W ten sposób jego organizm szybciej się zregeneruje i zminimalizowane zostanie ryzyko wystąpienia groźnych powikłań.

Po pierwsze, należy zadbać o to, by dziecko piło jak najwięcej napojów. W ten sposób uniknie ono odwodnienia i przezwycięży ból związany z przełykaniem w pierwszych dniach po zabiegu. Niezwykle istotne jest także podawanie dziecku posiłków w odpowiedniej formie. Powinna być ona w jak największej mierze płynna. Doskonale sprawdzą się więc w tej sytuacji np. kleiki.

Nie można doprowadzić do sytuacji, w której dziecko będzie niedożywione. W ten sposób osłabiony zostanie jego układ odpornościowy, czego konsekwencją mogą być nawracające infekcje wirusowe oraz bakteryjne.

Po trzecie, kluczowa jest odpowiednia ilość wypoczynku. Dziecko w ciągu trzech-czterech dni po zabiegu powinno bezwzględnie odpoczywać. Intensywna zabawa, bieganie czy jazda na rowerze, może mieć bardzo negatywny wpływ na regenerację organizmu. Rodzice dziecka powinni zadbać dlatego o to, by się nie przemęczało.