Wzdęcia (bębnice, gazy, wiatry) są jednym z najczęściej występujących niepożądanych zjawisk mających miejsce w obrębie brzucha. Polegają one przede wszystkim na gromadzeniu się gazów w jelitach co powoduje wzrost objętości brzucha, poszerzenie sylwetki i rozpychanie ubrań. Odczuwalne jest wtedy uczucie pełności, chory może mieć uczucie rozdarcia i rozpierania jamy brzucha.

Organizm posiada własne metody radzenia sobie z nimi i wszystkie łagodne przypadki są eliminowane w krótkim czasie.

Leczenie wzdęć

W przypadku długotrwałości objawów można stosować leki łagodzące negatywne skutki bębnicy zawierające simetykon. Jest to substancja bezpośrednio obojętna dla organizmu ? nie wchłania się z przewodu pokarmowego do krwioobiegu. Oddziałuje ona bezpośrednio na zalegające w jelitach pęcherzyki gazu zmniejszając napięcie powierzchniowe cieczy, z której są zbudowane.

Efektem tego jest rozbijanie dużych pęcherzy na mniejsze, które znacznie łatwiej mogą poruszać się po jelitach i zostać wchłonięte lub wydalone.

Zapobieganie wzdęciom

Dla zdrowej osoby najlepszym sposobem na uniknięcie wzdęć jest zmiana diety i nawyków żywieniowych. Należy przede wszystkim unikać jedzenia rzeczy, które mają tendencję do fermentacji w żołądku i jelitach takich jak fasola, kalafior, kapusta czy groch. Nie można tez jeść w pośpiechu ani na stojąco.

Zwłaszcza pośpiech powoduje połykanie bardzo dużych ilości powietrza, które zalega w przewodzie pokarmowym i działa szkodliwie na dwa sposoby: samo w sobie powoduje rozdęcie i utrudnia trawienie sprzyjając rozwojowi procesów fermentacyjnych, które uwolnią jeszcze więcej gazów.

Najczęstsze przyczyny wzdęć

Najczęstsze przyczyny wzdęć są trywialne i bardzo łatwo im zaradzić. W zdecydowanej większości przypadków mamy do czynienia z lekkimi przypadkami bębnicy spowodowanej połykaniem powietrza w czasie zbyt szybkiego jedzenia i picia lub prowadzenia rozmowy w trakcie spożywania posiłku.