Będący w porządku tryb życia kojarzy nam się z niekończącą się listą wyrzeczeń oraz godzinami spędzonymi na siłowni. Nie jest to prawdą. Prowadzenie zdrowego trybu życia narzuca jedynie ociupinkę zdrowego rozsądku oraz samokontroli. To grono ludzi, które boryka się już z sprawą podwyższonego cholesterolu oraz Ci, którzy mają predyspozycje genetyczne lub po prostu przez zlekceważenie zbliżają się granicy optymalnych wartości powinni wprowadzić kilka zdrowych zasad. Są one potrzebne aby w późniejszym czasie móc cieszyć się w miarę dobrym zdrowiem. Cholesterol trzeba zwalczyć.

Po pierwsze dobrze dobrana dieta jest podstawą prewencji cholesterolowej.

ważnym śladem do sukcesu jest jedzenie od czterech do pięciu posiłków w ciągu doby. W miarę zdolności powinny być jedzone o tej samej porze oraz nie powinny być one syte. Rozumie się, że nie powinno występować uczucie przepełnienia po spożyciu każdego z nich. Jednym z wyrzeczeń jest zaniżenie konsumowania tłustych mięs oraz serów, które są bogate nasyconych kwasów tłuszczowych,a te zaś znacznie podwyższają poziomu cholesterolu we krwi.

Nie jest wskazane jeść dań smażonych na głębokim oleju. Różne oleje, masła i margaryny trzeba by zastąpić oliwą z oliwek, która nie zawiera tłuszczów nasyconych. W tej chwili nasuwa się pytanie: to co można jeść? Odpowiedź jest jasna: wszystko. Zarówno mięsa, ale chude, jak i warzywa i owoce. Niezbędnym elementem diety ograniczającej spożycie tłuszczów są ryby, które zawierają kwasy omega 3.  W walce z cholesterolem pomaga również błonnik.

Ponadto powinno się spożywać pełnoziarniste pieczywo oraz pić dużą ilość niegazowanej wody mineralnej.