Blizny patologiczne dzieli się na przerostowe, keloidy oraz zanikowe. Te przerostowe powstają w miejscu uszkodzenia skóry, keloidy natomiast maja tendencję do rozrastania poza ten obręb a blizny zanikowe to blizny płytkie, powstałe na skutek stanów zalanych skóry, na przykład trądziku.

Jak wyglądają blizny?

Całkowity proces tworzenia się blizn patologicznych trwa średnio 6 miesięcy. W początkowym etapie blizny są czerwone, dopiero później jaśnieją i stają się nawet jaśniejsze aniżeli zdrowa tkanka skórna. Blizny są gładkie, bardzo często niekorzystnie napinają skórę tworząc szpetne zmiany.

Sprawdź także: Najlepszy koktajl na piękną cerę

Gdzie pojawiają się blizny?

Niestety, blizny mają tendencję do powstawania wszędzie tam, gdzie skóra podatna jest na podrażnienia. Tym samym, są widoczne na twarzy, szyi, płatkach uszu, barkach, przedramionach i w części krzyżowo lędźwiowej.

Dlaczego warto usuwać blizny?

Powody są dwa. Przede wszystkim blizny są nieestetyczne, bardzo często wpływają na duży dyskomfort psychiczny osoby, która je posiada. Po drugie mogą stwarzać fizyczne dysfunkcje – blizny w czasie trwania procesu rozwojowego mogą boleć, swędzieć a skóra daje uczucie dosyć dużego napięcia. Blizny nierzadko mogą powodować dyskomfort w wykonywaniu podstawowych czynności fizycznych. Co więcej, keloidy mają tendencję do rozrastania się a więc zajmują coraz większą część zdrowej tkanki.

Jak usuwać blizny?

Blizny mają tendencję do nawrotów więc koniecznym jest dobór metody ich niwelowania patrząc na indywidualne predyspozycje pacjenta. Do najczęściej wykorzystywanych metod zalicza się wycinanie chirurgiczne zmian ze sporym marginesem, laseroterapię, krioterapię, radioterapię, preparaty silikonowe. Często wykorzystuje się też preparaty przeciwzapalne, takie jak kortykosteroidy, których zadaniem jest obkurczanie blizny i zahamowanie jej rozrostu.

Ciekawostką jest fakt, iż coraz częściej w usuwaniu blizn pomagają zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Tutaj wyróżnić można chociażby mikrodermabrazję, czyli dogłębne złuszczanie naskórka, mezoterapię, czyli ostrzykiwanie skóry witaminowymi koktajlami czy botoks – toksyna botulinowa pełni rolę doskonałego wypełniacza.

Jak widać sposobów usuwania blizn jest wiele natomiast trzeba je dobrać odpowiednio.

„Bardzo ważne jest więc doświadczenie kliniczne lekarza. Proces leczenia blizn patologicznych doskonale pokazuje, że w dermatologii cały czas trzeba się rozwijać, uczyć nowych rzeczy i być na bieżąco z osiągnięciami świata naukowego. Tylko to pozwala na zapewnienie pacjentowi pełnego komfortu oraz najskuteczniejszego leczenia i tylko lekarzy o takich predyspozycjach i podejściu do zawodu zatrudniamy”

– podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Ryzyko nawrotów

Niestety, blizny patologiczne mają dużą tendencję do nawracania. Przede wszystkim lubią pojawiać się znowu keloidy, czyli blizny, które pojawiają się nie tylko w miejscu uszkodzenia skóry, ale również poza jej obszarem.

Okazuje się, że nawrót blizn można powstrzymać stosując odpowiednią metodę ich usuwania. Warto tutaj zaznaczyć, że do tej pory ryzyko nawrotu dotyczyło aż 80% przypadków natomiast łączenie metod kuracji niwelujących szpetne zmiany na skórze pozwala zminimalizować to ryzyko do jedynie 20%.

 Źródła:

http://redukcjablizn.pl/leczenie-i-usuwanie-blizn-w-clinica-dermatologica/