Trichogram jest badaniem włosa przy użyciu mikroskopu, dzięki któremu można zbadać strukturę włosa. Badanie to jest szczególnie wskazane  w przypadku nadmiernego wypadania włosów u kobiet, a u mężczyzn z kolei pozwala rozpoznać łysienie androgenowe, czyli najczęstszą przyczynę utraty włosów u płci męskiej. W celu wykonania trichogramu konieczne jest pobranie próbki włosów wraz z cebulkami, które poddaje się ocenie pod mikroskopem.

Czym jest trichogram i kiedy wykonuje się tego typu badanie?

Trichogram jest specjalistycznym badaniem mikroskopowym włosów, dzięki któremu możliwa jest ocena mieszków włosowych oraz łodygi włosa. Do przeprowadzenia trichogram niezbędne jest uzyskanie od pacjenta odpowiedniej ilości włosów, które zostają poddane obserwacji pod mikroskopem w celu określenia kondycji włosów oraz szybkości i typu wypadania kosmyków. Dopiero po rozpoznaniu pzyczyny wypadania włosów można dobrać odpowiednie metody leczenia. Trichogram stosowany jest także jako narzędzie do kontroli leczenia, ponieważ za jego pomocą można sprawdzić, czy zastosowane leczenie jest skuteczne. Trichogram pokazuje, czy doszło do zredukowania utraty włosów i zwiększenia ich objętości, czy też może nie doszło do poprawy po zastosowanej kuracji.

Trichogram na youtube

Trichogram pozwala ocenić ile włosów znajduje się w poszczególnej fazie cyklu wzrostu. Jeśli zostaną zaobserwowane nieprawidłowości w proporcji włosów będących we fazie wzrostu do tych, które są w fazie spoczynku, to specjalista może rozpoznać mechanizm wypadania włosów. Oprócz określenia fazy, w której znajdują się włosy, badanie służy także do oceny struktury i budowy włosa, mikroskopowego wglądu włosów, kondycji cebulek włosowych oraz sprawdzenia, czy włosy są połamane bądź też mają nieprawidłową budowę.

Wykonanie trichogramu zaleca się w każdym przypadku łysienia u kobiet, jako badanie diagnostyczne w przypadku genetycznych przyczyn zespołu uszkodzenia łodygi włosa oraz u mężczyzn dotkniętych problemem łysienia, gdzie przyczyna łysienia androgenowego nie jest ewidentna. Badani włosa zaleca się także w przypadku łysienia plackowatego, nawykowego wyrywania włosów, wypadania włosów na skutek choroby włosa, a także przed transplantacją włosów oraz w przypadkach nieustalonej przyczyny łysienia.

Jak wygląda przebieg makroskopowego badania włosów?

Osoby, tóre mają mieć wykonane mikroskopowe badanie włosów zaleca się zaprzestania mycia włosów na trzy do czterech dni przed planowaną datą badania. W przypadku osób farbujących włosy, należy wstrzymać się z wykonywaniem zabiegów fryzjerskich oraz kosmetycznych na dwa tygodnie przed badaniem. Bardzo ważne jest także, aby pacjenci farbujący włosy mieli co najmniej dwucentymetrowe odrosty. Przed badaniem nie można stosować żadnych odżywek, masek, żeli, panek, lakierów ani też preparatów leczniczych.

Do badania nie ma żadnych przeciwskazań i możne je wykonywać w każdym wieku. Dzięki temu, że trichogram jest badaniem bezinwazyjnym, mogą go wykonywać także kobiety w ciąży.

Czytaj też: portaldermatologiczny.pl

Trichogram polega na pobraniu od pacjenta około pięćdziesięciu do stu włosów, które wyrywa się wraz z cebulkami. Włosy pobiera się z dwóch lub więcej miejsc, kute są najbardziej przerzedzone. Pobrane włosy są poddawane analizie mikroskopowej. Badanie można przeprowadzać wielokrotnie.