Odkrycie ultrasonografu okazało się być rewolucyjne dla medycyny. Ultrasonograf sprawił bowiem, że drastycznie wzrosła skuteczność wykrywania dziesiątek chorób. Ultrasonografia stosowana jest już od połowy XX wieku. Od tego czasu jednak, badanie to zostało bardzo udoskonalone, a zakres jego zastosowania zwiększył się. Dzisiaj usg pozwala na zobrazowanie wielu części naszego organizmu. Wykonuje się dziś badanie usg piersi, usg stawów, ale także usg nerek, oraz wielu innych części organizmu.

Jak to właściwie działa?

Każde badanie ultrasonografem, czy to usg piersi, czy też usg stawu kolanowego, wykorzystuje ten sam mechanizm działania. Niezależnie od badanej części ciała wykorzystuje się również taki sam sprzęt.

Każda aparatura ultrasonograficzna składa się zarówno z części, za pomocą której przeprowadza się badanie jak i z wyświetlacza. Ekran jest niezbędny, aby lekarz mógł zobaczyć obraz tkanki, którą właśnie bada. Badanie usg piersi, jak i usg stawu czy usg nerki, polega bowiem na tym, że lekarz na ekranie ogląda obraz naszych tkanek. W jaki sposób możliwe jest to obrazowanie? Wszystko dzięki ultradźwiękom.

Wiarygodność usg

Usg to generalnie skuteczna metoda diagnostyczna. Tym nie mniej, jej skuteczność zależy od organu, który się bada. W niektórych przypadkach jest to ostateczna metoda diagnostyczna. Czasami jednak, usg nie daje pełnego obrazu choroby. Tak jest na przykład jeśli chodzi o usg piersi. Ażeby zdiagnozować raka piersi nie wystarczy bowiem badanie usg piersi. Co prawda często już w tym badaniu widoczne są zmiany w piersiach, to jednak dla dokładnego określenia jakiego rodzaju są owe zmiany, niezbędne jest przeprowadzenie dalszych badań.

Ponadto, ogromne znaczenie ma fachowość lekarza, który przeprowadza badanie usg piersi. Sam obraz usg dla człowieka, który nie jest wykształcony medycznie, jest bowiem zupełnie niezrozumiały. Dopiero lekarz, który przyjrzy się temu obrazowi, może określić, czy pojawiło się w nim coś niepokojącego. Dlatego też, decydując się na usg piersi, trzeba upewnić się, że wybraliśmy dobrego lekarza. Musi to być specjalista z doświadczeniem, który potrafi dobrze odczytywać obraz usg. Przeoczenie czegokolwiek przez lekarza, który przeprowadza badanie usg piersi może mieć fatalne skutki. Jeśli nie dojrzy on w porę rozwijającego się nowotworu, to nie zaleci pacjentce ani dalszych badań, ani podjęcia jak najszybszego leczenia. W konsekwencji, nowotwór będzie się rozwijał, a gdy zostanie w końcu odkryty, może być już niestety za późno.

Warto pamiętać, że nowotwór piersi jest chorobą śmiertelną. Jednakże, do zgonu prowadzi wtedy, gdy jest nieleczony. Wiele kobiet wygrało z nowotworem piersi, a to wszystko dzięki temu, że dostatecznie wcześnie podjęły leczenie. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie poddanie się badaniu usg piersi.