Reumatyzm znacząco wpływa na spadek samopoczucia chorego, a z uwagi na swój przewlekły i uciążliwy charakter decyduje o obniżeniu perspektyw życiowych oraz wahaniach emocjonalnych. Osoba żyjąca ze świadomością ryzyka wystąpienia nagłego i silnego bólu, może ponieść konsekwencje funkcjonowania w napięciu, które odbiją się na jej psychice.

Diagnoza reumatyzmu staje się dla niektórych wyrokiem na całe życie. Powstałe w układzie ruchowym zwyrodnienia dają o sobie znać niespodziewanie, uniemożliwiając komfortowe wykonywanie codziennych i prostych do tej pory czynności. Człowiek staje się we własnych oczach niedołężny, a ból wywoływany przez reumatyzm bywa trudny do zniesienia.

Psychiczne aspekty reumatyzmu

Bardzo istotne wydaje się więc wspieranie osób cierpiących na reumatyzm, oferując im nie tylko rehabilitację, ale także pomoc psychologiczną i narzędzia do radzenia sobie z własnymi emocjami oraz lękami wynikającymi z choroby. Rozpatrując to schorzenie w podobnym aspekcie, warto zastanowić się, czy leczenie reumatyzmu nie powinno zawierać w sobie konsultacji psychologicznych, dzięki którym chorzy odzyskaliby równowagę emocjonalną i nauczyli funkcjonować w obliczu dotykającego ich cierpienia.

Nie bez znaczenia w odniesieniu do samopoczucia chorych jest fakt, że wśród przyczyn reumatyzmu coraz częściej wymienia się niewłaściwy tryb życia, nazbyt obciążający układ ruchowy, a w szczególności stawy. Istnieje przekonanie, że do powstawania zmian reumatycznych w dużej mierze przyczyniają się zaniedbania wad kręgosłupa oraz długoletnie przeciążenia stawów, prowadzące do mikro urazów, które z kolei powodują stany zapalne tkanek, będące bezpośrednią przyczyną bólu reumatycznego.

Świadomość własnego wpływu na chorobę może okazać się przygnębiająca, a obwinianie siebie oraz analiza popełnionych błędów dotyczących zdrowia układu ruchowego, połączona z niskimi perspektywami wyleczenia, niejednokrotnie skutkuje stanami depresyjnymi.

Przyczyny reumatyzmu

Przyczyny reumatyzmu nie ograniczają się jednak do destrukcyjnego stylu życia. W etiologii schorzeń reumatycznych wymienia się również czynniki genetyczne, czyli podatność na zachorowanie zapisaną w genach. Z tego względu warto zainteresować się występowaniem reumatyzmu wśród chorób rodzinnych, gdyż predyspozycje genetyczne w powiązaniu z obciążeniami, jakim poddawane są stawy, najpewniej poskutkują wystąpieniem schorzeń reumatycznych u danego pacjenta.

Warto zaznaczyć decydujący wpływ wcześnie postawionej diagnozy reumatyzmu, która umożliwia szybkie rozpoczęcie terapii i działań profilaktycznych. Możliwe jest bowiem zatrzymanie rozwoju choroby oraz zniwelowanie bólu reumatycznego, uniemożliwiającego normalne funkcjonowanie.

Leczenie reumatyzmu

Stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych staje się pierwszym krokiem podczas wystąpienia ataku reumatyzmu. Zniesienie bólu sprawia pacjentowi ulgę oraz daje szansę na udział w rehabilitacji. Dostępne dla osób chorych na reumatyzm leczenie uzdrowiskowe wydaje się idealną propozycją nie tylko z uwagi na skutecznie prowadzoną tam rehabilitację. Spotkanie osób z podobnym problemem może zadziałać jak swoista grupa wsparcia. Wymiana doświadczeń oraz borykanie się z podobnymi trudnościami i problemami ukazują pacjentom nowe możliwości radzenia sobie w sytuacji choroby.

Wsparcie udzielane przez osoby znające problem reumatyzmu oraz doświadczone w nagle pojawiającym się przewlekłym bólu staje się nie do przecenienia. Zrozumienie oraz solidarność w walce z tą samą chorobą daje pacjentom siłę do rehabilitacji oraz nadzieję na lepsze perspektywy życiowe.

Artykuł pod redakcją strony http://reumatyzm.net.pl