Aby przyspieszyć metabolizm w organizmie, należy zastosować się do kilku praktycznych rad. Przede wszystkim należy przyjmować minerały i witaminy, które pomagają w zamienianiu pokarmu w energię. Dla poprawienia metabolizmu należy systematycznie uzupełniać ich niedobory.

Szczególnie ważne jest to dla osób, które aktualnie stosują dietę odchudzającą, gdyż dla nich niedobory witamin mogą prowadzić do znacznego pogorszenia się stanu zdrowia. Aby zwiększyć przemianę materii należy również zintensyfikować aktywność fizyczną.

Nie wystarczy tutaj regularne odwiedzanie siłowni lub zajęć z aerobiku. Należy także wprowadzić znacznie więcej ruchu do codziennych czynności, na przykład pamiętać o spacerze poobiednim albo wyborze schodów zamiast jazdy windą. Na metabolizm źle wpływa także stres, dlatego dobrze jest umieć nad nim panować i znaleźć sposób na jego rozładowanie.

Stres powoduje zwiększenie się ilości kortyzolu w organizmie, co powoduje zmniejszenie się testosteronu i zwiększa poziom magazynowania tłuszczy. Dla odzyskania równowagi w przemianie materii dobry jest także sen. należy dbać o odpowiednią jego ilość i po prostu wysypiać się.