Otyłość nie jest jedynie problemem estetycznym. Bo choć ładne, smukłe i dobrze zbudowane ciało to dziś wyznacznik atrakcyjności, to z powodu zbędnych kilogramów można nabawić się również różnego rodzaju schorzeń, w tym również tych, które są groźnie dla życia.

Otyłość może mieć wiele przyczyn, w tym zarówno tych spowodowanych złą dietą oraz brakiem odpowiedniej ilości ruchu i sportu, ale także mogą to być podstawy hormonalne. Z otyłością walczą na przykład bardzo często osoby, które borykają się z niedoczynnością tarczycy. W takim wypadku najczęściej skuteczne okazuje się leczenie farmakologiczne za pomocą odpowiednio dobranej dawki hormonów. Ich przyjmowanie wraz z odpowiednio ustaloną dietą oraz rozsądną dawką sportu pomaga w znaczącej ilości przypadków powrócić do prawidłowej masy ciała.

Wiele osób nie ma jednak tyle szczęścia. Czasem otyłość to efekt wieloletnich zaniedbań w diecie oraz brak odpowiedniej dawki ruchu. Zaniedbania te mogą prowadzić nie tylko do nadwagi, ale także chorobliwej otyłości, która może utrudniać codziennie funkcjonowanie danego człowieka. Już zwykłe wejście po schodach może okazać się problemem dla wielu osób ze sporą nadwagą. Co więcej duża nadwaga może sprzyjać także rozwijaniu się w organizmie całego szereg różnego rodzaju chorób, w tym również takich, które mogą bezpośrednio zagrażać życiu. Mowa tu na przykład o zaburzeniach krążeniowych lub większej podatności na schorzenia nowotworowe. Dlatego tak ważne jest, by z otyłością walczyć. Na przeciw oczekiwaniom osób, które chcą powrócić do normalnej wagi ciała wychodzi poradnia leczenia otyłości. W placówkach tego typu pracuje cały zespół specjalistów, którzy pomóc mogą osobom otyłym w zrzuceniu zbędnych kilogramów oraz powrocie do normalnego funkcjonowania.

Sprawdź także: Jak rozpoznać rodzaj swojej cery

W poradniach leczenia otyłości można uzyskać pomóc przede wszystkim w ustaleniu przyczyn samej otyłości. To jest bowiem bardzo często kluczowe, by móc ją zwalczyć. Następnie specjaliści są w stanie dobrać pacjentowi specjalnie przystosowany do jego potrzeb plan żywieniowy oraz ćwiczenia rehabilitacyjne. Warto bowiem pamiętać o tym, iż to właśnie odpowiednia dawka ruchu często jest kluczowa w walce z nadmiernymi kilogramami. Pacjent, który prowadzony jest przez specjalistów w tego typu placówkach podlega dodatkowego stałemu monitoringowi zdrowia i wydolności organizmu. Walka z otyłością może być bowiem dla samego organizmu dość ciężka, ważne jest by leczenie – zwłaszcza bardzo dużej – otyłości było monitorowane przez lekarzy specjalistów. Dzięki temu możliwe jest nie tylko efektywne, ale – co najważniejsze – bezpieczne leczenie otyłości.

Pomocy w poradniach leczenia otyłości szukać mogą zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci i nastolatki. Warto bowiem wiedzieć, iż otyłość dotyka współcześnie coraz częściej zwłaszcza ludzi młodych. Sprzyja temu siedzący tryb życia oraz nieprawidłowe odżywanie się. Fast foody, słodycze, słodkie napoje oraz wysoko przetworzona żywność to krótka droga do zbędnych kilogramów. Jeśli taki styl życia utrzymuje się długo może być także przyczyną chorobliwej otyłości.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem http://vivanazdrowie.pl/