Ostropest plamisty (Silybum marianum (L.) Gaertner) ? gatunek rośliny jednorocznej należący do rodziny astrowatych. Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego, rośnie dziko w Europie, Ameryce Północnej, Australii oraz Azji Mniejszej. W Polsce roślina uprawna, czasami zdziczała (ergazjofigofit).

Charakterystyka

Pokrój
Roślina jednoroczna, swoim wyglądem bardzo podobna do ostów.
Łodyga
Gruba, prosta, wzniesiona, górą rozgałęziająca się. Osiąga wysokość do 2 m.
Liście
Szerokoeliptyczne lub odwrotnie jajowate, bezogonkowe, obejmujące swoją nasadą łodygę, zatokowo klapowane, białoplamiste. Brzegi mają silnie kolczaste.
Kwiaty
Zebrane w kwiatostany – duże koszyczki (4-5 cm długości) wyrastające na szczycie łodyg. Koszyczki okryte są grubymi, skórzastymi i odgiętymi kolcami. Kwiaty o purpurowej barwie, zapylane przez owady. Kwitnie od lipca do sierpnia.
Owoc
Niełupka z puchem kielichowym ponad dwukrotnie dłuższym od owocu.
Biotop, wymagania
U nas zdziczałe formy spotyka się w ogrodach, nieużytkach, ugorach oraz w zbiorowiskach ruderalnych i synantropijnych.

Zastosowanie

Roślina uprawna : uprawiany dla potrzeb przemysłu farmakologicznego (roślina zielarska) oraz jako roślina ozdobna.
Roślina lecznicza :
Surowiec zielarski : owoce, zawierające do 2-3% sylimaryny, która jest silnym przeciwutleniaczem. Wytwarza się z nich lek Sylimarol (w postaci pastylek). Można też samodzielnie sporządzać z nich odwar lub nalewkę. Lek ten ma zastosowanie zarówno profilaktycznie (np. podaje się go ludziom pracującym w oparach substancji chemicznych i napromieniowaniu), jak i lecznicze ? przy marskości wątroby, stłuszczeniu wątroby, nieżytach dróg żółciowych, kamicy żółciowej, po żółtaczce, w trakcie leczenia nowotworów. Jest nieszkodliwy nawet dla kobiet ciężarnych i karmiących.
Działanie : przeciwzapalne, stymulujące regenerację i wytwarzanie nowych komórek wątroby, a przede wszystkim odtruwające. Chroni wątrobę przed licznymi truciznami, m. in takimi, jak: alkohol, dwusiarczek węgla, pestycydy, a nawet truciznami muchomora sromotnikowego.
Interakcje : Hamuje aktywność CYP i innych enzymów. Prowadzi to do osłabienia działania takich leków jaki metronidazol (o 50%) i indinowir (nieznacznie).
Zbiór i suszenie : zrywa się owoce po przekwitnięciu i suszy.
Sztuka kulinarna : z dolnych liści rośliny można przyrządzać zdrowe sałatki.

źródło wiadomości: wikipedia.pl

zobacz więcej informacji na temat leczniczego zastosowania OSTROPESTU.

This article has 1 comment

  1. Pingback: Oczyszczanie wątroby

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *