Większość małych zmian w kolorze, konsystencji oraz kształcie stolca wynika przede wszystkim z wprowadzenia zmian w sposobie odżywiania lub jest wynikiem przejściowych zaburzeń trawienia. Jeśli jednak zdarzy się tak, iż kolor kału jest zdecydowanie ciemniejszy/jaśniejszy niż zazwyczaj lub też pojawiają się w nim ślady krwi, to należy się zacząć tego obawiać. Może to bowiem wskazywać na jakąś poważną dolegliwość i konieczna w takim przypadku jest jak najszybsza konsultacja u lekarza pierwszego kontaktu. Na jakie choroby mogą wskazywać konkretne objawy?

Pojawienie się w kale czerwonej krwi, złe samopoczucie i/lub gorączka.

Pojawienie się powyżej opisanych objawów może świadczyć o wrzodziejącym zapaleniu okrężnicy, w którego przypadku wzdłuż jelit wytwarza się pierwotny stan zapalny. Jednak należy również brać pod uwagę możliwość czerwonki (jeśli niedawno powrócono z zagranicznej podróży), która jest dosyć poważną infekcją przewodu pokarmowego objawiającą się gwałtowną i krwawą biegunką, której dodatkowo towarzyszy wysoka temperatura i bóle brzucha. Jest to przypadłość bardzo często spotyka w tropikalnych krajach i wywołana przez bakterie, które są obecne w źle oczyszczonej wodzie. W takim przypadku konieczna może się okazać hospitalizacja w celu przeprowadzenia odpowiednich badań jak prześwietlenie przewodu pokarmowego, wziernikowanie esicy oraz analiza laboratoryjna kału.

Pojawienie się w kale czerwonej krwi, brak gorączki i dobre samopoczucie.

Takie objawy mogą wskazywać na hemoroidy, czyli nabrzmiałe żyły wokół odbytu zwane również guzkami krwawniczymi. Jest to najczęściej spotykana przyczyna pojawienia się krwi w kale, jednak powinna zostać potwierdzona przez lekarza. Aby załagodzić objawy, można stosować domowe sposoby na hemoroidy. Bardzo dobrze sprawdzają się zioła na hemoroidy, które uśmierzają pieczenie, działają przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Do takich ziół należą przede wszystkim kora dębu oraz rumianek.

Zioła Na HEMOROIDY - PROCTO VITALECiemne zabarwienie kału lub pojawienie się czarnych cząstek jednak brak krwi w kale a do tego zażywanie żelaza w tabletkach.

Przyjmowanie żelaza w tabletkach bardzo często powoduje ciemnienie kału i może wywoływać zaparcia, jednak warto skonsultować to z lekarzem. Jeśli jednak żelazo w tabletkach nie jest zażywane, to objawy mogą świadczyć o krwotoku w przewodzie pokarmowym spowodowanym wrzodami żołądka. W tym przypadku należy bezzwłocznie udać się do specjalisty, który zleci przede wszystkim endoskopię, która potwierdzi diagnozę.

Brak krwi w kale, brak czarnych cząstek, bardzo jasne zabarwienie kału, żółte zabarwienie skóry lub białek oczu.

Powyższe objawy mogą oznaczać żółtaczkę, która jest wynikiem zaburzeń czynności wątroby lub też woreczka żółciowego. Jeśli jednak skóra nie jest zabarwiona na żółto, to możliwe jest złe wchłanianie pokarmów, co wymaga interwencji lekarskiej.