Łupież to choroba, która dotyczy wielu tysięcy Polaków. Najczęstszym powodem, dla którego zwalcza się łupież, są względy estetyczne: nikt nie lubi białego nalotu na ubraniach. Jednak łupież oprócz tego, że sam stanowi stan choroby, może być również objawem wielu innych chorób.

Przyczyny powstawania łupieżu

Najczęstszą przyczyną łupieżu jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych, a także zakażenie drożdżakiem. Jednak przyczynę łupieżu może stanowić także zbyt częste stosowania lakierów i żeli do włosów oraz produktów koloryzujących włosy, korzystanie z elektrycznych wałków do włosów, nieprawidłowe spłukiwanie włosów po umyciu, zbyt niski poziom wilgotności w pomieszczeniach, w których na co dzień przebywamy, czy wreszcie zbyt rzadkie mycie włosów. Jednak oprócz tego, łupież może stanowić również przejaw innych stanów chorobowych, a w szczególności niedoboru cynku w organizmie, a także zbyt tłustą i ubogą w witaminy dietą. Nieleczony łupież może doprowadzić do trwałej utraty części owłosienia głowy, a także uszkodzeń skóry.

Czytaj: http://zdrowykredens.net.pl/arts/skad-sie-bierze-lupiez/

Rodzaje łupieżu

Należy sobie uświadomić, że pod zbiorczą nazwą „łupież“ kryje się kilka rodzajów tej choroby, które różnią się zarówno pod względem swojej etiologii, jak i przyczyn powstawania, przebiegu, zalecanej terapii, a także konsekwencji zdrowotnych, które mogą być ich następstwem.

Najczęstszą odmiana łupieżu jest łupież zwykły owłosionej skóry głowy, nazywany również łupieżem suchym. Objawem tej odmiany łupieżu jest duża ilość małych, delikatnych białych płatków, które w charakterystyczny sposób „wysypują“ się z naszych włosów przy każdym ich kontakcie z grzebieniem czy szczotką, a nawet przy dotknięciu ręku. Jeśli przebieg łupieżu suchego jest bardziej agresywny, na skórze głowy mogą pojawić białe, nawarstwione strupy, w których gromadzi się ropa. W takim wypadku, łupież wymaga interwencji doświadczonego dermatologa, a także długotrwałego leczenia.

Kolejną, znacznie rzadziej występującą, ale zarazem o wiele bardziej niebezpieczną i trudną w leczeniu odmianą łupieżu, jest łupież tłusty. W wypadku tego rodzaju łupieżu na skórze głowy pojawiają się grube, lekko żółte strupy, a także świąd, którego nie można uśmierzyć. Oprócz tego, mamy do czynienia ze wzmożoną pracą gruczołów łojowych w całej okolicy głowy, a więc czoła, brwi, ucha zewnętrznego czy rzęs.
Wreszcie trzecią, najrzadziej występującą odmianą łupieżu, jest łupież biały skóry gładkiej. Jest to choroba, która występuje przede wszystkim u dzieci.

Leczenie łupieżu

Leczenie nawet łagodnych postaci łupieżu bardzo często jest procesem skomplikowanym, długotrwałym oraz frustrującym dla pacjenta z powodu uporczywych nawrotów choroby. Kuracja może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, a czasami, w trudniejszych przypadkach, nawet do kilku lat.

W przypadku łupieżu zwykłego owłosionej skóry głowy, stosuje się przeważnie szampony do włosów, zawierające smołę pojazdową, sól cynkową pirytionu, kwas salicylowy czy siarkę.

Portal o Leczeniu łupieżu i wypadania włosów – drTrycholog.pl

Łupież tłusty leczy się przy pomocy środków farmaceutycznych o działaniu przeciwgrzybiczym, a także leków cytostatycznych i keratolitycznych, dzięki któremu możliwe jest zregenerowanie warstwy rogowej naskórka skóry głowy. Należy jednak pamiętać, że nawet skuteczna terapia nie zapewni nam trwałego wyleczenia. Do tego konieczna jest odpowiednia, zalecona przez lekarza pielęgnacja skóry głowy, stosowanie odpowiedniej, bogatej w witaminy diety, a także zmiana trybu życia na zdrowszy.