Nerwice, czyli zaburzenia lękowe są zaburzeniami psychicznymi dotykającymi coraz więcej osób w wieku od 25 do 45 lat. Chory odczuwa irracjonalny lęk w stosunku do konkretnych sytuacji, ale nie zaburza to odbioru rzeczywistości. Jeśli chodzi o rozpoznanie tego typu schorzeń, to należy przeprowadzić obserwacje fizyczne i psychiczne. Jeśli przyczyną lęków nie są dolegliwości fizyczne, to wrasta prawdopodobieństwo, że winowajcą są zaburzenia nerwicowe. Pomocna może okazać się poradnia neurologiczna. Nerwice wymagają odpowiedniego leczenia, które najczęściej przybiera formę psychoterapii. Jak dochodzi do powstawania nerwic?

Przyczyny zaburzeń nerwicowych

Zaburzenia psychiczne i nerwicowe nie zostały jeszcze na tyle przeanalizowane, aby móc z pewnością stwierdzić, jakie są ich przyczyny. Neurolodzy uznają, że osoba z predyspozycjami genetycznymi ma konflikty wewnętrzne, które objawiają się nerwicą. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego typu zaburzeń wzrasta w przypadku traumatycznych przeżyć czy urazów psychicznych. Czym jest nerwica? Jest to po prostu obronna reakcja organizmu na stresowe sytuacje, które mogłyby doprowadzić do urazu psychicznego. Jednak nie każda stresowa sytuacja doprowadza do takiego stanu rzeczy i nie każdy uraz prowadzi do nerwicy. Wpływają za to na to siła i rodzaj urazu oraz cechy osobowości danej osoby. Bardzo duże znaczenie ma odporność układu nerwowego danej jednostki. Nie od dziś wiadomo, że stresujący tryb życia oraz permanentne przemęczenie działają niekorzystnie na nasz organizm i mogą w znaczący sposób przyczynić się do powstania zaburzeń nerwicowych. Jeśli prowadzimy taki styl życia, warto odwiedzić poradnię neurologiczną i sprawdzić swój aktualny stan zdrowia. Nawet jeśli myślimy, że problem nas nie dotyczy, można się bardzo zdziwić, że jednak jest inaczej, ponieważ stresory praktycznie otaczają nas z każdej strony. Wielu z nas żyje ciągle w biegu, a na odpoczynek poświęcamy coraz mniej czasu, a nawet wtedy, okazuje się, że nie robimy tego prawidłowo. Wszystko co robimy, odbija się na naszym zdrowiu.

Sprawdź także dobrego neurologa: Lifemedica – Neurolog Gdańsk

Rodzaje nerwic

medicorium-portalObecnie istnieje bardzo wiele rodzajów nerwic, ale każdy z nich w znaczący sposób utrudnia życie choremu. Mamy do czynienia z zaburzeniami nerwicowymi, jeśli za każdy, razem dana sytuacja czy rzecz wywołuje w nas nieuzasadniony lęk. Również wtedy, kiedy jakaś rzecz czy sytuacja wywołuje w nas przymus wykonania jakiejś czynności, czym są zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Również hipochondria należy do zaburzeń nerwicowych, kiedy to chory przesadnie obawia się o swoje zdrowie. Wszystkie te zaburzenia łączy to, że osoby chore za wszelką cenę starają się unikać czynników wywołujących napad choroby. Nie dochodzi tutaj do urojeń, ponieważ pacjent zdaje sobie zazwyczaj sprawę z tego, że jego lęk nie jest uzasadniony, ale i tak doświadcza nieprzyjemnych doznań. Takie osoby nie potrafią po prostu przezwyciężyć własnego lęku.