Kleszcz w Boreliozie

Borelioza to jedna z chorób najczęściej przenoszonych przez kleszcze. Warto wiedzieć, co można zrobić, by zapobiec ukąszeniu oraz jaką terapię najczęściej przeprowadza się po stwierdzeniu zakażenia.

Najbardziej skuteczne leczenie boreliozy przeprowadzane jest zazwyczaj w początkowej fazie choroby. Kuracja w tym stadium daje szansę na całkowite pozbycie się bakterii i tak dzieje się w większości zdiagnozowanych przypadków. Choroba jednak rzadko daje na tyle charakterystyczne objawy, by zdiagnozować ją bez odpowiednich badań w najlepszym do leczenia okresie. Bywa także, że borelioza ujawnia się dopiero po kilku miesiącach lub latach. Wtedy zazwyczaj występują już powikłania boreliozy – zapalenia nerwów, stawów lub zmiany w układzie krwionośnym. Bakterie boreliozy mogą być również powodem objawów naśladujących dolegliwości występujące przy chorobach psychicznych, takich jak depresja.

Badania na boreliozę

By mieć szansę na całkowite wyleczenie boreliozy warto jest przeprowadzić badania w kierunku wykrycia DNA bakterii lub odpowiednich przeciwciał. Niestety – by test był wiarygodny konieczne jest odczekanie kilku tygodni, a i wtedy wynik nie będzie całkowicie pewny. Dlatego oprócz przeprowadzenia testów na ukąszonej osobie, warto także wykonać badanie wyciągniętego ze skóry kleszcza. Jeśli pajęczak będzie miał w sobie bakterie boreliozy, wtedy należy rozpocząć terapię.

Warto pamiętać o tym, że nie podjęcie terapii w odpowiedniej chwili może powodować nawet śmierć. Dlatego nawet w takim przypadku jak borelioza w ciąży przeprowadza się kurację antybiotykiem, nie czekając na poród. Choć nie ma badań potwierdzających zły wpływ bakterii boreliozy na płód, to jednak niektórzy lekarze wskazują nawet na możliwość poronienia w przypadku braku odpowiedniej terapii. Nietrudno więc zrozumieć, że w takiej sytuacji kobieta w ciąży powinna podjąć wszelkie środki ostrożności, najlepiej zaś nie dopuszczać do ukąszenia.

Leczenie boreliozy

Leczenie boreliozy polega na przyjmowaniu antybiotyków. Czas trwania kuracji zależy od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku ostrego przebiegu lub późnego wykrycia schorzenia, bywa konieczne podawanie środków farmaceutycznych dożylnie. W przypadku kobiet w ciąży terapia wygląda zazwyczaj podobnie, lekarze rezygnują jedynie z przepisywania antybiotyków, takich jak tetracyklina i jej pochodne.

Borelioza - Poradnik dla pacjentówW przypadku, gdy borelioza przejdzie w fazę przewlekłą, zwykła terapia antybiotykowa może nie wystarczyć. Choroba potrafi dokonać trwałych zmian w organizmie, co zwykle oznacza problemy przez całe życie. Borelioza w początkowej fazie może być mylona z przeziębieniem lub grypą. Wtedy głównymi objawami są gorączka i bóle głowy. Takie symptomy są zwykle lekceważone, choroba może wejść więc w fazę ostrą lub w nieodczuwalny sposób atakować organy wewnętrzne i nerwy. Potem, gdy pojawiają się powikłania, borelioza może zostać wzięta za zapalenie stawów związane z artretyzmem lub chorobę psychiczną, w zależności od tego, co bakterie zaatakują najpierw. Przez takie właśnie naśladownictwo innych chorób borelioza uznawana jest za jedno z najtrudniejszych schorzeń do zdiagnozowania.