Jeśli obawiasz się nosić czarne ubrania z powodu szpetnego łupieżu, zapewne zdziwisz się, kiedy poznasz jego przyczynę. Większość ludzi jest przekonana, że łupież powstaje w wyniku suchej skóry głowy, ale w rzeczywistości jest wręcz odwrotnie: to tłusta skóra głowy ma tendencje do łupieżu.
Jakie naturalne kurację mogą pomóc w walce z łupieżem?

1. Obniż poziom stresu. Wraz ze stresem wzrasta poziom androgenu, hormonu wydzielanego przez nadnercza. Androgen przyczynia się do powstawania łupieżu, ponieważ stymuluje gruczoły łojowe skóry głowy do większej produkcji łoju, co powoduje łuszczenie się skóry – łupież. Eliminacja czynników stresogennych, modlitwa i kontemplacja własnego życia, pozwolą uczynić krok naprzód w kierunku naturalnego zwalczania łupieżu.

2. Jedz więcej biblijnych pokarmów bogatych w niezbędne kwasy tłuszczowe. Wielu ekspertów zaleca spożywanie siemienia lnianego w walce z uciążliwym łupieżem. Siemię lniane zawiera mnóstwo niezbędnych kwasów tłuszczowych (EFAs, Essential Fatty Acids), które wpływają na zdrowy wygląd skóry, dlatego włączenie siemienia lnianego do codziennej diety poprawi kondycję skóry głowy. Pamiętaj, że wiele biblijnych pokarmów, o których mówiliśmy, to bogate źródło kwasów tłuszczowych (EFAs). Aby wzbogacić swoją dietę możesz również stosować produkty uzupełniające, jak olej lniany, olej rybny lub olej z czarnych porzeczek.
Innym składnikiem, który powinien znaleźć się w twojej diecie, aby skutecznie zwalczać łupież (oraz trądzik) to cynk – minerał obecny w migdałach i fasoli.

3. Stosuj ocet, jako leczenie miejscowe. Aby mieć całkowitą pewność, że otrzymujesz wystarczającą ilość kwasów tłuszczowych, sięgnij po ocet, który, stosowany miejscowo, pozwoli zwalczyć potencjalne przyczyny łupieżu. Kwasy alfahydroksy zawarte w occie jabłkowym zwalczają grzyba i bakterię, które mogą wywoływać łupież. Butelkę z rozpylaczem trzymaj pod prysznicem i podczas kąpieli stosuj bezpośrednio na skórę głowy. Ocet jest tak stary, jak samo Pismo św. i stanowi część naszej kultury. W czasach biblijnych produkowano i sprzedawano octy o różnych smakach, które były nieodzowne w codziennej kuchni i konserwacji żywności. W celach pielęgnacyjnych używam organicznego octu jabłkowego z ?matką” w środku. Jest niedrogi i zawiera zdrowe enzymy, które ulegają zniszczeniu w procesie butelkowania, jakiemu poddawane są octy komercyjne. Mała chmurka pływająca w occie, to tak zwana ?matka” – wytrąca się w sposób naturalny, jako część procesu przetwarzania alkoholu w kwas octowy, kluczowy składnik octu.

Czy dzieci również mają łupież?

Świeżo upieczonym mamom sen z powiek spędzają brzydkie, żółtawe płaty tłustej, niejednolitej skóry na głowie ich pięknych dzieci. Płaty te przypominają olbrzymie płatki łupieżu. Sposób ich leczenia jest prosty i bezpieczny, jak podaje FDA: Łuskowate zapalenie skóry głowy to częste schorzenie noworodków, ale może pojawić się również u kilkumiesięcznych niemowląt. Natarcie głowy dziecka oliwą z oliwek i pozostawienie jej na noc rozpuści i zmiękczy łuski, które następnego dnia z łatwością usuniesz za pomocą łagodnego szamponu.

Artykuł jest fragmentem książki „Biblijne sekrety Piękna”Ksiegarniakatolicka.pl – internetowa księgarnia religijna. W ofercie książki religijne, książki katolickie, modlitewniki, dzieła Jana Pawła II, religia, katolicyzm i inne. Serdecznie zapraszamy!