Bardzo częstą diagnozą stawianą przy wizycie u ginekologa jest tak zwana nadżerka. Konieczność pobrania jej wycinka do badań, perspektywa leczenia zabiegowego i nieprzyjemna nazwa sprawiają, że nadżerka spędza sen z powiek wielu pacjentkom. Chcesz dowiedzieć się, czym jest i jak się ją leczy? Zapraszamy do lektury artykułu, jaki Nasza poradnia ginekologiczna przygotowała specjalnie dla Ciebie!

Nadżerka w praktyce

Nadżerka, choć groźnie brzmi, jest niczym innym jak ubytkiem nabłonka wielowarstwowego płaskiego błony śluzowej pochwy w okolicy szyjki macicy. Nadżerką nazywa się nieregularny, zaczerwieniony obszar o nierównej, chropowatej, brodawkowatej powierzchni znajdujący się wewnątrz pochwy. Jest to kawałek pochwy, który pozbawiony jest jej naturalnej ochrony biologicznej przed bakteriami, wirusami i grzybami.

Dolegliwości ze strony nadżerki

Pacjentki z nadżerką często skarżą się na krwawienia z pochwy podczas stosunku (kiedy penis partnera podrażnia obszar nadżerki) i niewyjaśnione plamienia międzymiesiączkowe (spowodowane krwawieniem odsłoniętego nabłonka pochwy). Często także mają upławy o nieprzyjemnym kolorze (białym, żółtym lub zielonym, a także podeszłym krwią) i niemiłym zapachu, którym towarzyszą nawracające infekcje intymne. Pacjentki z nadżerką mogą również odczuwać dolegliwości bólowe brzucha. Objawy te mogą występować przy nadżerce, ale nie muszą.

Zobacz: Ginekolog Gdańsk

Diagnoza i co dalej?

Ponieważ nadżerkę uważa się za stan przedrakowy, jej odkrycie wiąże się z koniecznością pobrania nabłonka do badań cytologicznych lub koloposkopowych. Dzięki nim można potwierdzić lub wykluczyć, że nadżerka jest wynikiem zmian nowotworowych i Raka Szyjki Macicy. Zazwyczaj jednak, wykryta we wczesnym stadium nadżerka okazuje się niegroźną zmianą, gotową do leczenia w poradni ginekologicznej. Jest ono niezwykle ważne ponieważ nieleczona nadżerka może się rozprzestrzenić i doprowadzić do poważniejszych zmian, również nowotworowych oraz zakażeń macicy i jajowodów.

Leczenie

Właściwą strategię leczenia nadżerki obiera lekarz ginekolog. W przypadku nadżerki małej zazwyczaj przepisuje jedynie przeciwzapalne globulki dopochwowe pozostając na leczeniu farmakologicznym. Przy większej nadżerce proponuje pacjentce koagulację (likwidację nabłonka) chemiczną, elektryczną lub laserową. Może również zaoferować wymrażanie nadżerki podczas krioterapii. Te metody leczenia wymagają wykonania krótkich i nieinwazyjnych zabiegów w gabinecie ginekologicznym. Trudniejsze przypadki wiążą się z koniecznością leczenia operacyjnego lub onkologicznego.

Masz nadżerkę? Nie zwlekaj i lecz ją! Twój ginekolog podpowie Ci, którą z metod leczenia powinnaś wybrać. Nie bój się, najprawdopodobniej Twoja nadżerka to nic groźnego – wystarczy, że zadbasz o to, by się jej pozbyć.