Migrena jest bólem idiopatycznym czyli nie ma jednej bezpośredniej przyczyny, której wyeliminowanie mogłoby ją wyleczyć. Migrenowe bóle głowy mogą być stosunkowo niegroźne ale potrafią także przyjmować postacie skrajne rujnujące de facto życie osoby nimi dotkniętej. Migrena przebiega w sposób napadowy. Oprócz bardzo silnych, pulsujących bólów głowy pojawiają się jeszcze objawy dodatkowe.

Objawy migreny

Podstawowym objawem definiującym migrenę są bóle głowy. W około 20% przypadków występowania choroby napady zaczynają się inaczej. Pierwszym objawem jest w takich przypadkach pojawienie się ?aury?. Aura jest to zespół zaburzeń wzroku, który w najłagodniejszym wypadku powoduje widzenie w całym polu widzenia małych jasnych skrzących się gwiazdek.

Ta dolegliwość pojawia się na około 30 minut przed rozpoczęciem stanów bólowych i wraz z ich początkiem ustępuje. Gwiazdkom najczęściej towarzyszą tez skrzące się zygzaki o przypadkowych kształtach. Przed oczami mogą pojawić się także jasne lub ciemne lśniące pola przesłaniające część pola widzenia. Pobodnie w całym polu widzenia lub tylko w jego części następuje wrażenie rozmywania się krawędzi przedmiotów, widzi się nieostro. Czasowe upośledzenie narządu wzroku może powodować bardzo duże problemy z widzeniem w kresie poprzedzającym atak właściwy.