Mezoterapia jest stosowana w medycynie od lat. Pierwotnie stosowano ją w celu leczenia schorzeń, wstrzykując w zmienione chorobowo miejsca preparaty z odpowiednim lekiem. Dzisiaj mezoterapia jest innowacyjną techniką, którą coraz częściej stosuje się także w klinikach medycyny estetycznej. Dzięki temu można zachować młody wygląd przez długie lata, ciesząc się zdrową i jędrną skórą.

 

Istota zabiegu

 

Mezoterapia jest nieinwazyjnym, niechirurgicznym sposobem pielęgnacji skóry. Ta staje się odmłodzona, jędrna, gładka, pozbawiona niedoskonałości. Co więcej, mezoterapią wykorzystuje się nie tylko w celu niwelowania zmarszczek, ale również usuwania przebarwień, rozstępów, blizn, cellulitu, redukcji tkanki tłuszczowej a nawet podczas kuracji mającej na celu leczenie łysienia. Dzięki wprowadzeniu pod skórę specjalnych preparatów witaminowych komórki zostają pobudzane do naturalnej regeneracji. Szybko następuje całkowita odbudowa komórek skórnych, zwiększa się metabolizm komórek tłuszczowych. Mezoterapia spotyka się z coraz większą akceptacją klientów gabinetów dermatologicznych i klinik medycyny estetycznych.

 

Wskazania do wykonania zabiegu mezoterapii

 

  • zmarszczki,
  • zwiotczenie skóry,
  • przebarwienia (na przykład po trądziku),
  • blizny,
  • cellulit (pomarańczowa skórka),
  • nadmierne wysuszenie skóry,
  • łysienie

 

Jak często wykonywać zabiegi?

 

Wiele zależy od problemu jednak najlepsze efekty osiąga się zawsze wtedy gdy zabiegi wykonywane są w seriach, w równych odstępach czasu. O ilości i natężeniu wykonywania zabiegów oraz stosowanym preparacie witaminowym zawsze powinien decydować wykwalifikowany lekarz.

Zaleca się, by mezoterapia nie była wykonywana wiosną oraz latem – wpływ promieni słonecznych może nie wpływać wtedy na skórę korzystnie, w miejscu przeprowadzenia zabiegu mogą pojawić się znaczne przebarwienia.

Sprawdź także:  Testy prowokacyjne w badaniu reakcji alergicznych

Jak przygotować się do zabiegu?

 

Już na dwa tygodnie przed zabiegiem zaleca się niestosowanie aspiryny. Skóra nie powinna być również opalona. Na tydzień przed zabiegiem można wcierać w skórę preparaty z witaminą K. Chociaż zabiegi nie są nazbyt bolesne to niektórzy klienci życzą sobie posmarowania skóry żelem znieczulającym tuż przed zabiegiem.

 

Zabieg

 

Zabieg mezoterapii trwa do kilkunastu minut i polega na wstrzyknięciu w poszczególne partie skóry specjalnego koktajlu witaminowego. Ten zawiera specjalnie dobrane substancje – stosuje się średnio 3-4 składniki, takie jak kwas hialuronowy, krzemionka czy l-karnityna. Preparat wstrzykuje się cieniutką igiełką na powierzchni skóry w odstępach około 1 centymetra. Dzięki temu  witaminy zostaną rozprowadzone pod skórą równo.

 

Po zabiegu

 

Ponieważ mezoterapia jest zabiegiem bezpiecznym i nieinwazyjnym powikłania praktycznie nie występują. Jeśli w trakcie nakłucia lekarz natrafi na naczynie krwionośne może pojawić się niewielki obrzęk i siniak, który zniknie po kilku dniach. Powikłania alergiczne praktycznie nie występują.

 

Przeciwwskazania do wykonania mezoterapii

 

Z mezoterapii nie mogą korzystać osoby, które wykazują alergię na którykolwiek ze składników preparatu. Zabiegów nie wykonuje się także kobietom w ciąży oraz karmiącym. Zabieg nie jest tez wskazany osobom, które borykają się z chorobą nowotworową, cukrzycą czy chorobą żylną. Mezoterapia nie może być stosowana na skórze, na której występuje aktywna opryszczka, stany zapalne wywołane na przykład trądzikiem czy otwarta rana.