Chociaż teoretycznie wystarczy jeden żywy plemnik, (bo tylko jeden łączy się z jajem), aby zapłodnić jajo i aby powstała ciąża to praktycznie, gdy zawartość zdrowych plemników spadnie do 100 tysięcy w 1 mililitrze nasienia zapłodnienie jest prawie niemożliwe. Przy wielokrotnym spółkowaniu sperma zawiera nawet mniej plemników.

Jakie cechy szczególne komórek rozrodczych decydują o zapłodnieniu i płci dziecka? Nie będę tutaj przypominał podstawowych wiadomości, zwrócę tylko uwagę na takie, które są dla samej metody planowania płci ważne, a nie zawsze wyraźnie podkreślone w innych publikacjach.

Nasienie męskie wydalane podczas stosunku zawiera setki milionów plemników i jeżeli tylko są wśród nich plemniki żywe (zdolne do samodzielnego poruszania) uznaje się takiego mężczyznę za płodnego. Okazuje się, że plemniki różnią się między sobą. I właśnie te różnice decydują czy mężczyzna może zapłodnić daną kobietę czy nie, oraz jeżeli już może zapłodnić, jaka jest płeć dziecka.

Świadome wykorzystanie tych różnic pozwala planować płeć lub przeciwdziałać pozornej niepłodności.

Plemniki generalnie dzielą się na 2 grupy zależnie od posiadanych chromosomów:

A. Zawierające chromosom X dające przy połączeniu z komórką jajową dziecko płci żeńskiej, które będziemy od tej chwili nazywać plemnikami żeńskimi.

B. Zawierające chromosom Y dające dzieci płci męskiej nazwiemy odpowiednio plemnikami męskimi.

chlopiec-czy-dziewczynkaWszystkie plemniki zachowują się jak istoty żywe to znaczy mają zdolność poruszania się, w związku z tym dzielą się również na:

a) W pełni wykształcone, dojrzałe i żywotne (silne i zdrowe).
b) Żywe, ale niedojrzałe, słabe o małej zdolności do poruszania.
c) Całkowicie martwe.

W pełni sprawny mężczyzna nie spółkujący zbyt często posiada w mililitrze nasienia dziesiątki milionów plemników zdrowych (jednakową ilość żeńskich i męskich). W każdym następnym z kolei wytrysku występującym w niedługim czasie po poprzednim, ilość plemników spada. Proszę pamiętać, że proces produkcji plemników w jądrach trwa około 48 dni i dodatkowo powinny pewien czas przebywać w najądrzach, gdzie dojrzewają nabierając sił do ??walki? o podtrzymanie gatunku ludzkiego.

więcej informacji w poradniku:
Chłopiec czy dziewczynka?