Na początku chciałbym ostrzec, że nie jest to metoda gwarantująca całkowitą pewność. Naukowo udowodniono jedynie ponad 80% skuteczność. Przy spełnieniu teoretycznie wszystkich warunków skuteczność osiąga ponad 95%. W niektórych opracowaniach mówi się nawet, o 99% ale… To tylko teoria sprawdzająca się jedynie w związkach spełniających tak dużo warunków, że praktycznie nie ma takich małżeństw.

Wymienię najważniejsze warunki:

  1. Tak kobieta jak i mężczyzna mogą posiadać dzieci obu płci bez żadnych ograniczeń.
  2. Kobieta ma regularny cykl miesiączkowy z dokładnością do godzin niezależnie od okoliczności oraz potrafi wcześniej przewidzieć moment jajeczkowania.

Ktoś powie: „Przecież jesteśmy zdrowi i spełniamy w/w warunki”. I tutaj pragnę ostrzec, że praktycznie u około 10% ludzi występują czasowe lub stałe warunki powodujące, że mogą mieć tylko jedną płeć dzieci i nie pomoże tutaj żadna metoda. Zawsze można próbować, ale również proszę się liczyć z niekorzystnym wynikiem. Powtarzam, 10% czyli co 10 dziecko. Dodatkowo przy występujących nieregularnościach cyklu miesiączkowego nie można przewidzieć z dokładnością do 1 dnia ( +/- 12godzin) momentu owulacji, co jest warunkiem koniecznym. Większy błąd to już inna płeć albo brak ciąży.

Dlatego dla osób niezdecydowanych zaproponuję na końcu możliwość indywidualnej porady korespondencyjnej po uzyskaniu szczegółowych informacji. Taką samą poradę może udzielić każdy lekarz seksuolog, ginekolog lub niekiedy internista o ile będzie chciał, ale trzeba jemu w rozmowie podać bardzo dużo informacji z życia intymnego (patrz ankieta pkt. 9 str. 88), o których nie każdy potrafi rozmawiać, a papier lub e-mail przyjmie wszystko. Niekiedy lekarze nie chcą udzielać takich informacji wiedząc jak łatwo popełnić błąd szczególnie, gdy nie interesowali się szczegółami metody, lub jak osoba badana (ankietowana) szczerze nie odpowiada na pytania i potem narażać się na plotki o swej nieskuteczności lub niewiedzy.

chlopiec-czy-dziewczynkaWłaściwie dla samego sposobu planowania płci wystarczyłby rozdział „Podsumowanie”, ale wiedząc jak mała jest znajomość spraw rozrodu u człowieka w skrócie opiszę fizjologiczne zależności u mężczyzny i kobiety, których znajomość jest warunkiem koniecznym, aby prawidłowo zaplanować płeć dziecka i aby rozwijało się zdrowo ku zadowoleniu rodziców i zazdrości rodziny i znajomych.

Osobom wierzącym pragnę przypomnieć, że metodą tą nie występujemy przeciwko Bożym prawom regulacji płci. Jedynie zwiększamy własną nadzieję na syna czy córkę a Bóg i tak da nam to, co będzie chciał. Ponadto chcąc skorzystać z tego sposobu, małżeństwo powinno przynajmniej przez kilka miesięcy wcześniej, współżyć zgodnie z zalecaną przez Kościół metodą kalendarzyka małżeńskiego.

więcej informacji w poradniku:
Chłopiec czy dziewczynka?