Łysienie androgenowe u mężczyzn

 

O łysieniu androgenowym mężczyzn można mówić wtedy, gdy u pacjenta dochodzi do nadwrażliwości na pochodną testosteronu, czyli dihydrotestosteron. Ten, odpowiada za kurczenie się mieszków włosowych, przez co dochodzi do ich całkowitego niszczenia – proces wzrostu włosa znacznie się skraca, co osłabia włosy aż te w końcu wypadają. Na szczęście istnieją skuteczne leki, które hamują wpływ szkodliwego działania dihydrotestosteronu a nadmierne łysienie mężczyzn ustępuje.

 

Jak przebiega łysienie androgenowe?

 

Okazuje się, że łysienie androgenowe stanowi aż 95% wszystkich przypadków nadmiernego wypadania włosów u mężczyzn. Proces ten może rozpocząć się już około 25 roku życia (dotyczy 25% przypadków) natomiast nawet połowa mężczyzn cierpi na wypadanie włosów tego rodzaju po ukończeniu 50 roku życia.

Warto wiedzieć, że chociaż łysienie u mężczyzn jest zjawiskiem powszechnym to coraz częściej wpływa niekorzystnie na sferę psychiczną osób tej płci. Zdaniem psychologów, znacznie obniża się ich samoocena a ubytek włosów traktowany jest jako pierwsza oznaka starzenia się organizmu. Rozpoznanie łysienia tego rodzaju jest bardzo proste bowiem wypadanie włosów jest charakterystyczne. Znaczna ilość włosów wypada w pierwszej kolejności u nasady głowy, kolejno tworzą się zakola. Dopiero później włosy zaczynają wypadać z niższych partii.

 

Dlaczego włosy wypadają?

 

Przyczyny łysienia androgenowego do końca nie są znane. Uznaje się, że wpływ na tą przypadłość mają przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Kolejną przyczyną jest wspomniana już pochodna testosteronu, która w nadmiernym stężeniu działa niekorzystnie. Jak leczyć łysienie androgenowe? Przede wszystkim należy rozpocząć od profesjonalnej diagnostyki schorzenia. W tym przypadku zaleca się wykonanie badań, takich jak trichogram, czyli ocena korzeni włosów oraz biopsja, polegająca na zbadaniu natężenia stanu zapalnego skóry głowy wokół mieszków włosowych.

Zainteresowany tematem leczenia? Sprawdź klinika leczenia łysienia w Gdańsku.

Samo leczenie łysienia może przebiegać w różny sposób, przy czym określoną kurację dobiera się indywidualnie do potrzeb pacjenta. Możliwe jest leczenie doustne bądź miejscowe specjalnymi roztworami, dzięki czemu zostaje zahamowany proces wypadania włosów. Niestety, te które już wypadły nie odrastają – łysienie androgenowe u mężczyzn jest nieodwracalne a jedyną możliwością odzyskania włosów na głowie jest ich przeszczep. Należy tutaj podkreślić, że coraz więcej osób decyduje się na tego rodzaju zabieg.