Kłykciny kończyste pojawiają się jako powikłanie zarażenia wirusem HPV i występują nawet u 9% nosicieli. I choć sam brodawczak ludzki nie jest groźny to następstwa w postaci właśnie kłykcin kończystych mogą być niezwykle niebezpieczne dla pacjentów. To właśnie one są najczęstszą przyczyną raka szyjki macicy bądź raka prącia.

Objawy kłykcin kończystych

Kłykciny kończyste to zmiany skórne, które występują na genitaliach. Nietrudno je zdiagnozować bowiem ich objawy są typowe. Problem stanowi jednak fakt, iż wykwity pojawiają się na narządach intymnych, przez co stają się ogromnym dyskomfortem pod kątem psychicznym, chorzy zaprzestają aktywności seksualnej, stają się wycofani.

Same objawy fizyczne chociaż niezwykle nieestetyczne to nie dają uciążliwych symptomów pod względem fizycznym – nie bolą, nie swędzą ani nie szczypią, nie wydziela się z nich także żadna wydzielina. Właśnie to powoduje, że pacjenci zgłaszają się do specjalistów dopiero w fazie zaawansowanej kłykcin, nie pomaga też fakt, iż kłykcin występują na genitaliach, przez co stają się schorzeniem bardzo krępującym. Potwierdzają to zresztą lekarze – „Często pacjenci czekają do ostatniej chwili, bo jest to dla nich wstydliwy problem i liczą na to, że sam minie. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, bo warto pamiętać, że im wcześniej zgłosimy się do lekarza specjalisty, tym większe mamy szanse na szybkie i skuteczne leczenie. Nie warto więc marnować czasu i lepiej od razu pokazać problem dermatologowi-wenerologowi” – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, właściciel Clinica Dermatologica w Gdańsku, który specjalizuje się m. in. w leczeniu kłykcin kończystych.

Kłykciny kończyste to zmiany skórne, które objawiają się jasnoróżowymi bądź ciemnobrunatnymi krostkami o niewielkich rozmiarach. Głównym problemem jest to, iż mają tendencję do łączenia się w skupiska, przez co tworzą sporą powierzchnię skorupy, o charakterystycznej strukturze przypominającej kalafiora.

Zmiany skórne pojawiają się u kobiet tuż przy wejściu do pochwy, na sromie, łechtaczce, cewce moczowej a w fazie wtórnej choroby nawet na odbycie. Niekorzystnie choroba ta rozwija się u ciężarnych bowiem wykwity bardzo szybko się rozrastają, nierzadko tworząc tzw. koguci grzebień, który zasłaniać może całe wejście do pochwy.

U mężczyzn kłykciny występują zazwyczaj na żołędziu, prąciu i wędzidełku a rzadziej na worku mosznowym czy cewce moczowej. U homoseksualistów kłykciny występują też na odbycie.

W wyniku przenoszenia, czyli fazie wtórnej choroby, kłykciny mogą pojawić się też na innych częściach ciała, między innymi w jamie ustnej.

Sprawdź również:

gabinet wenerologiczny

leczenie kłykciń hpv

Czynniki ryzyka

Na zarażenie HPV a tym samym wystąpienie kłykcin kończystych narażeni są wszyscy, którzy prowadzą aktywność seksualną. Nie pomaga fakt braku zabezpieczeń czy częste zmiany partnerów i tzw. przygodny seks. Same kłykciny w formie powikłań HPV częściej pojawiają się tez u osób, których układ immunologiczny jest osłabiony.

Jak leczyć kłykciny kończyste?

HPV będzie w organizmie już zawsze natomiast kłykciny kończyste można skutecznie leczyć. Dermatolodzy, ginekolodzy i wenerolodzy stawiają dzisiaj na nieinwazyjne i w pełni bezpieczne metody ich niwelowania. Do takich zalicza się laseroterapia czy krioterapia. Do tego stosuje się farmakoterapię doustną oraz miejscową w postaci specjalnych roztworów. Tylko w skrajnych przypadkach konieczna jest interwencja chirurga. Pamiętajmy, że fakt, iż HVP pozostaje w organizmie nie jest korzystny i zawsze może dojść do nawrotów choroby.