Jeśli Ty, Czytelniku, jesteś nieśmiały, to z pewnością potrafisz sam je wymienić. Jest to przede wszystkim lęk, poza tym wstyd, zakłopotanie i cała gama pokrewnych i mieszanych odczuć tego typu.

Do tego dochodzą odczucia płynące z ciała ? zaczerwienienie twarzy (rumieniec), drżenie rąk, ucisk w żołądku, ściskanie w gardle, suchość  w ustach. Jest to cała gama reakcji stresowych, które świadczą o tym, że przeżywanie onieśmielenia nie jest wcale przyjemne.

Jak to się dzieje, że stajemy się nieśmiali?
Czy można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie? Z pewnością nie.
Są 3 możliwe wyjaśnienia:
1) geny, czyli nieśmiałość byłaby wrodzona i nie mielibyśmy na nią żadnego
wpływu
2) wychowanie ? staliśmy się tacy pod wpływem rodziców i innych osób
z naszego otoczenia
3) i jedno i drugie.
52-skuteczne-psychoradyTo trzecie wyjaśnienie wydaje się najbliższe prawdy. Czasami bardzo chcemy kogoś obwinić o swoje trudności, jednak nawet najlepszymrodzicom daleko jest do ideału.
Prawdą jest również to, że przychodzimy na świat z całkiem sporym wyposażeniem genetycznym, z pewnym określonym temperamentem i wrażliwością, i to wszystko predysponuje nas do rozwijania naszych szczególnych cech osobowości, których mogą nie rozwinąć inne osoby dorastające w podobnych warunkach.

Często wpływy środowiskowe nakładają się na wrodzone predyspozycje i w ten sposób je wzmacniają kształtując określone cechy. Nietrudno zauważyć, że można w ten sposób wspaniale się rozwijać wzmacniając już mocne strony lub coraz bardziej ?kuleć? w tych miejscach, w których i tak nie jest rewelacyjnie.

fragment z poradnika – 52 skuteczne psychoporady