Zaburzenia erekcji są jednymi z najczęściej występujących dysfunkcji seksualnych u mężczyzn. Problem obejmuje trudności z uzyskaniem i utrzymaniem wzwodu członka, a także niemożność osiągnięcia orgazmu. Zaburzenia dotykają już ponad połowę panów po czterdziestce. Podpowiadamy, jak walczyć z kłopotami z potencją, które potrafią diametralnie obniżyć jakość życia mężczyzny.

Kłopoty z erekcją są problemem powszechnie występującym u mężczyzn. Szacuje się, że ponad 3,5 miliona panów ma trudności w łóżku, a tylko 260 tysięcy z nich podejmuje leczenie. Większość panów nie chce rozmawiać o swoich dysfunkcjach w sferze seksualnej, dlatego ich dolegliwości nigdy nie zostają zdiagnozowane. Przez to problem narasta i może mieć bardzo przykre konsekwencje. Zazwyczaj problemy z erekcją diagnozowane są w momencie, gdy pacjent przychodzi na wizytę do lekarza z zupełnie innym schorzeniem. Głównie młodzi mężczyźni nie chcą przyznać się do trudności z osiągnięciem wzwodu, często o problemie nie wie nawet partnerka. Wielu z nich liczy, że kłopoty w łóżku ustąpią samoistnie, a przyczynami schorzenia są tylko przemęczenie i stres.

Przyczyny kłopotów z erekcją

Przyczyny zaburzeń erekcji mogą być zróżnicowane i zazwyczaj są wynikiem współistnienia kilku czynników wywołujących. Dysfunkcje u starszych mężczyzn są w głównej mierze spowodowane czynnikami o naturze fizycznej, a u młodszych wynikają raczej z problemów w sferze psychicznej.

Sprawdź również artykuł : Dieta a seksualność.

Do przyczyn fizycznych można zaliczyć uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz ciał jamistych i gąbczastych członka, zaburzenia układu nerwowego i hormonalnego, przebyte operacje i zabiegi chirurgiczne. Wiele leków może powodować wystąpienie problemów ze wzwodem. Do tej grupy zaliczają się preparaty o działaniu przeciwdepresyjnym i uspokajającym, a także diuretyki i leki obniżające ciśnienie. Negatywnie na libido i sprawność seksualną wpływają używki: papierosy, narkotyki i alkohol spożywany w nadmiarze.

Także w przebiegu niektórych chorób mogą pojawić się dysfunkcje seksualne. Dotyczy to miażdżycy, cukrzycy, stwardnienia rozsianego, a także urazów rdzenia kręgowego i kręgosłupa. Niepełna erekcja lub jej całkowity brak mogą towarzyszyć także zwykłym infekcjom, przebiegającym ze znacznym osłabieniem organizmu. Młodzi mężczyźni cierpią na kłopoty w łóżku zazwyczaj w wyniku kłopotów w sferze psychicznej. Niska samoocena, problemy w związku, kompleksy, złe doświadczenia seksualne, ortodoksja religijna, depresje, nerwice i fobie negatywnie wpływają na sprawność. Jeśli schorzenie nie jest leczone, problem narasta i poradzenie sobie z nim staje się coraz trudniejsze nawet, jeśli pierwotne przyczyny już ustąpiły.

Jak leczyć kłopoty z erekcją

Zaburzenia wzwodu mogą być skutecznie leczone, do tego potrzebna jest jednak konsultacja lekarska. Pierwszym krokiem jest rozpoznanie przyczyn, które wywołały schorzenie. Przy zaburzeniach o genezie psychicznej lekarz zaproponuje najprawdopodobniej psychoterapię, techniki relaksacyjne, hipnozę lub leki antydepresyjne. Kłopoty z erekcją mające podłoże organiczne wymagają zastosowania odpowiednich leków, a w niektórych przypadkach stosuje się zabiegi operacyjne, fizykoterapię lub nawet protezę penisa. Lekarze zalecają także odpowiednią profilaktykę, która obejmuje zdrowy tryb życia, unikanie alkoholu, papierosów i narkotyków, ćwiczenia mięśni Kegla, dbanie o związek i swoje zdrowie psychiczne. Nieleczone dysfunkcje seksualne mogą prowadzić do depresji i stanów lękowych, dlatego jeśli objawy nie ustępują, koniecznie trzeba przełamać wstyd i zgłosić się do lekarza.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem http://medicinemag.pl/.