Cera naczynkowa to cera problematyczna i z całą pewnością przyzna to każdy, kto boryka się z jej następstwami. Niestety, posiadaczkami tego typu skóry twarzy są przede wszystkim kobiety. To właśnie ich skóra jest dużo cieńsza, bardziej podatna na podrażnienia i delikatna. Aby utrzymać ją w dobrym stanie niejednokrotnie konieczna staje się stała współpraca z dermatologiem, który dba o jej odpowiednią pielęgnację.

 

Charakterystyka cery naczynkowej

 

Cera naczynkowa występuję u około 10% populacji, najczęściej u kobiet. Charakteryzuje się przede wszystkim występowaniem rumienia. W łagodnej fazie pojawia się on czasowo, w wyniku niekorzystnych czynników, takich jak silny wiatr, mróz czy nadmierne działanie promieni słonecznych. Zdarza się również, że zaczerwienienie twarzy widoczne jest po zażywaniu nazbyt gorących kąpieli czy korzystaniu z sauny i wcale nie jest wtedy oznaką zdrowia.

Cera naczynkowa uznawana jest za stan chorobowy skóry, z którym należy walczyć. Zwykle jej pielęgnacja polega na łagodzeniu skutków bowiem trudno mówić o niwelowaniu przyczyn powstawania mało estetycznych zmian.

Bagatelizowanie problemów cery naczynkowej bardzo szybko spowoduje uwidocznienie rozszerzonych naczynek. Tzw. pajączki to sieć czerwonych czy niebieskich nitek podskórnych, które niełatwo ukryć. Złym rozwiązaniem jest na pewno maskowanie naczynek grubą warstwą makijażu, zaleca się ich leczenie.

Co najpierw?

W pierwszej kolejności osoba z cerą naczynkową powinna zgłosić się do dermatologa, który w sposób profesjonalny oceni stan skóry i zaleci odpowiednią kurację.

Sprawdź także: Zamykanie naczynek Gdańsk.

Pamiętajmy, że z cera tego typu nie poradzą sobie łatwo dostępne na sklepowych półkach środki kosmetyczne. Co więcej, te źle dobrane wpłyną tylko na pogorszenie jej stanu. Kremy do cery naczynkowej nigdy nie usuną powstałych już zmian, w najlepszym przypadku zapobiegną powstawaniu kolejnych.

Niełatwo jest również walczyć z pojawiającymi się pajączkami. Przyczyną ich powstawania są najczęściej uwarunkowania genetyczne bądź zaburzenia hormonalne. Można natomiast wpływać na stan skóry zmieniając znacznie tryb życia – okazuje się, że rozszerzone naczynka mogą być wynikiem spożywania alkoholu, picia kawy czy modnej herbaty.

Sposoby pielęgnacji cery naczynkowej

Łagodną formą wpływania na polepszenie cery naczynkowej jest korzystanie z właściwości kremów leczniczych – dermatolog zaleca przede wszystkim te z dużą zawartością witaminy K. Nie ma jednak gwarancji, że kosmetyki tego rodzaju wpłyną w zadowalający sposób na niwelowanie niekorzystnych zmian.

Pajączki można natomiast usuwać skutecznie korzystając z dobrodziejstw medycyny estetycznej. Jednym z najlepszych zabiegów jest laseroterapia – laserowe zamykanie naczynek odbywa się w pełnym bezpieczeństwie i komforcie dla pacjenta. Wiązki światła, jakie wydziela laser wnikają w głąb skóry i prowadzą do zamknięcia naczynek.

Każdy pacjent musi mieć jednak na uwadze, iż jest to metoda, która niweluje skutki a nie przyczynę pojawiania się pajączków. Nawet jeśli seria zabiegów przyniesie oczekiwane skutki to niezbędna jest stała współpraca z dermatologiem, który będzie czuwał nad podtrzymaniem efektów przeprowadzonej laseroterapii.

Źródła: