Aby nasze serce było zdrowe i jak najdłużej spełniało swoje funkcje, trzeba je odpowiednio karmić. To oczywiście tylko przenośnia, ponieważ serce nie jest narządem, do którego dostarczamy bezpośrednio pokarmy, jednakże w dużej mierze jego stan i sprawność są zależne od diety, którą stosujemy. Wszelkie substancje, które przyjmujemy do organizmu z posiłkiem, mają za zadanie między innymi dostarczyć poprzez krew do serca substancje odżywcze. Serce jest narządem, które pracuje przez całe życie – począwszy od jego wykształcenia w życiu płodowym, aż po śmierć – gdy bowiem jego praca ustaje, człowiek w krótkim czasie umiera. W związku z tym, że serce jest stale w ruchu, musi mieć stale dostarczane substancje odżywcze. Do nas, jako właścicieli serc, których życie zależy od ich funkcjonowania, należy dbanie o to, by serce miało siłę pracować – musimy mu więc zapewnić godne warunki pracy!

Serce i naczynia krwionośne to połączone ze sobą układy, w związku z czym to, co bezpośrednio dotyczy krwi i stanu żył, pośrednio będzie dotyczyło również serca. Innymi słowy – gdy tętnice i żyły zostaną zaczopowane przez złogi cholesterolu, wówczas zablokowane zostanie ich dojście do serca, i część serca dozna zawału, czyli niedokrwienia. Każda poradnia kardiologiczna zaleci nam zmianę trybu życia, jeśli chcemy uzdrowić lub utrzymać w zdrowiu nasze serce. Dlatego też należy pamiętać o trzech krokach, które utrzymają nasze serce silnym jak dzwon przez resztę życia – to kroki do właściwej, zdrowej diety!

  1. Tłuszcze zwierzęce dostarczają dużo energii, ale jej nadmiar odkłada się w żyłach – starajmy się więc jeść ich jak najmniej.
  2. Więcej warzyw strączkowych i orzechów, mniej ziemniaków i słodyczy!
  3. Papryka, pomidor – zawierają sporo mikro- i makroelementów niezbędnych dla prawidłowej pracy serca – na pewno pokochasz je z wzajemnością!

Mówi się, że najlepsza dla serca jest dieta śródziemnomorska – bogata w ryby, owoce i pełnoziarniste pieczywo, a uboższa w tłuszcze zwierzęce – stosuj ją na zdrowie!