Biegunka to krępująca dolegliwość, która skutecznie potrafi wykluczyć nas z normalnego funkcjonowania. Może dopaść nas nagle i wcale szybko nie odpuścić- jak zatem sobie z nią radzić?

Ustal przyczynę biegunki

Biegunkę może spowodować wiele czynników. Pierwszym z nich może być stres. Bardzo często w nadmiernie stresujących sytuacjach dotykają nas bolesne skurcze brzucha i ta nieprzyjemna dolegliwość. Jaka jest na to rada? Z pewnością na biegunkę spowodowaną stresem pomoże chwila relaksu i uspokojenie się. Możemy zaparzyć sobie melisę, wziąć ziołowy lek uspokajający, a jeśli to nie pomoże, to naturalny środek na biegunkę – np. węgiel.

Biegunka może być też objawem zatrucia pokarmowego. Jeśli nie uprzykrza nam ona szczególnie życia, to wystarczy, że zadbamy o rozsądny jadłospis i zastosujemy domowe sposoby na biegunkę. Szczególnie polecane jest picie siemienia lnianego, które pozwoli nam zadbać o zdrowe jelita. Do tego, przy biegunce konieczne jest nawadnianie organizmu. Im bardziej jesteśmy odwodnieni, tym szybciej dopada nas zmęczenie, bóle i osłabienie organizmu. Warto zadbać o nawadnianie poprzez częste picie herbaty i wody. Możemy także sięgnąć po elektrolity, które szybko powinny postawić nas na nogi.

Jak leczyć biegunkę?

Domowym sposobem na biegunkę jest między innymi spożycie zawartości torebki z herbatą, aczkolwiek nie da się ukryć, że to sposób mało konwencjonalny. Skuteczne w walce z biegunką są także słodycze, ale to nie byle jakie, bo z dużą zawartością kakao. Szczególnie polecamy gorzką czekoladę minimum 60-70%. Skuteczne na leczenie biegunki są także napary z pierwiosnka lekarskiego, rumianku, korzenia lukrecji oraz ziela cząbru.

Biegunka a grypa jelitowa

Biegunka bardzo często jest głównym objawem grypy jelitowej. Grypę tę zwiastuje obniżone samopoczucie, zmęczenie, osłabienie organizmu, gorączka i bardzo wodnista biegunka. Jak się okazuje, na grypę jelitową nie ma jednego leku – należy uzbroić się w cierpliwość, pić dużo wody, jeść lekkie posiłki i zadbać o probiotyki. Resztę niestety musimy przeczekać.

Biegunka to dolegliwość, która może nas dopaść w wielu sytuacjach. Często jest ona na tyle nieszkodliwa, że możemy spokojnie wyjść do pracy, tudzież na uczelnię. Niestety bywają takie biegunki, które uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie. Warto mieć w apteczce i kuchennej szafce specyfiki i zioła, które pomogą nam w walce z tym uporczywym problemem. Jeśli nasze biegunki bardzo często się powtarzają, niezależnie od tego, czy dbamy o dietę, czy też nie – powinniśmy udać się do lekarza, gdyż chroniczne biegunki mogą zwiastować liczne choroby: zaburzenia trawienia, niewydolność trzustki, zaburzenia wchłaniania jelitowego, schorzenia jelita grubego i wiele innych.

Jak uniknąć biegunki

By uniknąć biegunki, należy przede wszystkim dbać o zdrowy tryb życia. Codzienna dawka ruchu, płynów i błonnika powinna nam zapewnić zdrowe i bezproblemowe jelita.