Pajączki (teleangiektazje) na nogach to widoczny problem wielu pań. Przyczyną tego typu zmian mogą być predyspozycje genetyczne oraz niezdrowy tryb życia. Pajączki pojawiają się także bardzo często u kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną. Czy jest możliwe, by pozbyć się teleangiektazji na zawsze?

Wiele osób próbuje ukryć popękane naczynka za pomocą specjalnych kryjących kosmetyków. Skuteczne w przypadku bardzo małych zmian mogą okazać się również specjalne balsamy, które zawierają między innymi lecznicze ekstrakty ziołowe. Jednak w przypadku, gdy pajączki są naprawdę duże jedyną szansą na ich usunięcie jest zabieg w gabinecie medycyny estetycznej.

Zamykanie naczynek przeprowadza się obecnie na dwa sposoby. Można pozbyć się ich za pomocą skleroterapii – do naczynia krwionośnego wstrzykiwany jest wtedy specjalny środek lub za pomocą laseroterapii – w tym przypadku naczynie jest nagrzewane, przez co ulega koagulacji, a po jakimś czasie zostaje samoistnie usunięte. Zdarza się także, że używane są obie te metody, oczywiście w odpowiednich odstępach czasu.

Na co należy przygotować się idąc do lekarza medycyny estetycznej? Mimo że skleroterapię i laseroterapię przedstawia się zwykle jako zabiegi praktycznie bezinwazyjne, to jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nawet one mogą nieść ze sobą skutki uboczne. Rozpoczęcie kuracji bez dokładnego rozpoznania przyczyny pojawienia się pajączków mogłoby skutkować koniecznością powtórzenia zabiegów w niedalekiej przyszłości. Jednym z badań, które wykonuje się zwłaszcza w przypadku dużych teleangiektazji jest badanie dopplerowskie. Pozwala ono stwierdzić w jakim stopniu naczynie zostało uszkodzone – w przypadku żylaków konieczne jest zastosowanie nieco innej terapii, polegającej na wyciągnięciu naczynia chirurgicznie.

Sprawdź także: Zabieg dermapenem.

Jeśli badanie da zadowalający efekt, a także nie wystąpią inne przeciwwskazania, lekarz zazwyczaj podejmuje decyzję co do terapii. Należy pamiętać, że zarówno w przypadku skleroterapii jak i kuracji z użyciem lasera jeden zabieg zwykle nie wystarcza. Niekiedy trzeba skorzystać z kilku metod, by efekt był zadowalający. W przypadku laseroterapii dodatkowo należy przestrzegać takich zasad jak nieopalanie się po zabiegu. Jeśli więc istnieje konieczność przejścia całej serii najlepiej jest rozpocząć leczenie w miesiącach jesiennych, by terapia nie stała się zbyt uciążliwa. W przypadku skleroterapii takich wskazań nie ma, ale rzadko zaraz po zabiegu efekt jest na tyle dobry, by chciało się go pokazać.