Bardzo wiele osób ma problem z hemoroidami. Są to bardzo bolesne zmiany, które dotykają coraz większej liczby pacjentów. Zatem czym dokładnie są hemoroidy i w jaki sposób możemy je wyleczyć.

Jak wykazują najnowsze badania, statystycznie problem z hemoroidami ma prawie co drugi Polak. Są to bardzo popularne zmiany, których często z powodu wstydu wielu pacjentów nie chce leczyć. Warto wiedzieć, iż hemoroidy to żylaki odbytu, inaczej nazywane również guzkami krwawniczymi, ponieważ swoim wyglądem przypominają poduszeczki, które są wypełnione krwią.

Należy zdawać sobie sprawę z tego, iż hemoroidy w naszym ciele pełnią bardzo ważną rolę. Między innymi uszczelniają kanał naszego odbytu. Również dzięki mięśniom – zwieraczom – oraz hemoroidom, możemy panować nad gazami, a także nad oddawaniem stolca. Problem z hemoroidami pojawia się w przypadku, gdy są one zbyt rozciągnięte. Hemoroidy wypełnione są bowiem krwią, a w przypadku ich znacznego rozciągnięcia, może zdarzyć się, iż jest jej w nadmiarze.

Przyczyny hemoroidów

Prawidłowo pracujące hemoroidy wypełnione są krwią, która jest opróżniana, jednak w przypadku ich rozciągnięcia, nie jest możliwe opróżnienie całej krwi. Wówczas może dochodzić przykładowo do stanu zapalnego. Jest to początek choroby, którą powszechnie określa się jako żylaki odbytu. Jednak jakie mogą być przyczyny powstawania tej choroby?

Warto pamiętać, iż osoby, które są najbardziej narażone na powstawanie hemoroidów, to przede wszystkim ludzie prowadzący zbyt mało aktywny tryb życia. Do powstania wspomnianych zmian przyczynia się przede wszystkim zbyt mało ruchu, a także siedzący tryb życia. Zatem jeżeli na co dzień w naszej pracy jesteśmy zmuszeni nieustannie siedzieć, powinniśmy systematycznie wykonywać w wolnym czasie różnego rodzaju ćwiczenia fizyczne. To właśnie aktywność fizyczna nie dopuści do rozciągnięcia się hemoroidów i tym samym stanu zapalnego

Warto pamiętać, iż tego typu zmiany powstają także u osób, które niezdrowo się odżywiają. Jeżeli wzbogacimy naszą codzienną dietę w produkty warzywne, jak i również owoce, możemy uniknąć żylaków odbytu. Ważne jest także odpowiednie nawadnianie organizmu. Przyjmowanie systematycznie odpowiedniej dawki wody również spowoduje, że będziemy bardziej odporni na wystąpienie żylaków odbytu.

Niestety czasem może zdarzyć się, że nawet w przypadku, gdy stosujemy się do powyższych zaleceń, pojawią się u nas hemoroidy. Warto pamiętać, że są to szczególne sytuacje. Najbardziej narażone na wystąpienie tego typu zmian są kobiety w ciąży. Hemoroidy w ciąży bardzo często się pojawiają, ponieważ w tym okresie w organizmie kobiety dochodzi do ucisku macicy na jelita. Także nieregularność wypróżnień wpływa na powstanie hemoroidów. Hemoroidy po porodzie także mogą się pojawić, zwłaszcza, jeżeli poród odbywał się siłami natury. Jest to bardzo bolesna dolegliwość, jednak warto pamiętać, iż leczenie hemoroidów jest możliwe, jednak jest ono uzależnione od stadium zmian.