Jak leczyć alergię?

Okazuje się, że alergia niejednokrotnie uprzykrza życie osób, które cierpią na różnego rodzaju uczulenie. Pocieszający jest jednak fakt, iż dzisiejsze metody pozwalają na skuteczne złagodzenie jej objawów, dzięki czemu możliwe jest normalne funkcjonowanie osób, które na nią cierpią.

Niestety, niekorzystny jest fakt, iż alergii całkowicie nie można się pozbyć.

To choroba często dziedzina a ponadto wpływająca na układ odpornościowy.

Jak potwierdza dr n. med. Eliza Wasilewska, specjalista alergologii oraz alergologii dziecięcej w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku W alergologii w ogóle nie funkcjonuje takie pojęcie jak całkowite wyleczenie.

Alergia jest dysfunkcją układu immunologicznego, więc takie rozwiązanie jest niemożliwe do zastosowania, także dlatego, że zarówno organizm pacjenta, jego układ immunologiczny, jak i zewnętrzne czynniki środowiskowe – alergeny są zmienne, co sprawia, że także choroba alergiczna jest zmiennym, dynamicznym procesem.

Dobrą informacją jest jednak fakt, iż doraźne leki, zarówno te doustne, wziewne, spojówkowe czy do stosowania miejscowo na skórę dają ukojenie alergikom. Co więcej, osoby, które cierpią na alergie zwiewne czy też uczulenie na skutek ukąszeń owadów mogą korzystać z odczulania, czyli immunoterapii. Ta polega na podawaniu szczepionek z alergenem do momentu aż organizm przestanie go traktować jako „wroga”.

Pamiętajmy, że istnieją też domowe sposoby czy homeopatia a nawet akupunktura, które cieszą się równie dużym powodzeniem wśród alergików. Są to jednak zwykle metody wspomagające łagodzenie objawów uczulenia aniżeli je leczące.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem portaldermatologiczny.pl

This article has 1 comment

  1. Pingback: Kto jest narażony na alergie pokarmową? » Portal medyczny MedicineMAG

Comments are closed.