Ważną, często pomijaną przez Polaków częścią procesu czyszczenia zębów jest stosowanie nici dentystycznych i płynów do płukania ust. Tych pierwszych używać powinniśmy przynajmniej raz dziennie, wieczorem, chociaż jeszcze lepszym pomysłem jest korzystanie z nich po każdym posiłku. Płyn do płukania ust stosujemy po wynitkowaniu zębów, najlepiej wieczorem. Pomaga to usunąć te resztki pokarmowe, do których nie dotarła ani szczoteczka, ani nici.
Prawidłowe szczotkowanie zębów powinno trwać co najmniej trzy minuty i odbywać się przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Szczoteczki nie należy zbyt mocno przyciskać do zębów i dziąseł. Ruchy przez nas wykonywane powinny być koliste, co zapobiega ściąganiu dziąseł i odsłanianiu wrażliwych szyjek zębów.

Artykuł i porady udostępnione przez klinikę K2 Dental ? Dentysta Gdynia,  profesjonalne leczenie zębów i implanty stomatologiczne w Gdańsku i Gdyni

Nie zapominajmy o higienie jamy ustnej zwłaszcza wtedy, kiedy spożywamy słodkie napoje lub produkty, które przywierają do zębów. Pozostawienie resztek takich pokarmów prowadzi do kamienia nazębnego i rozwijania się próchnicy.