Kaszel jest odruchem wspomagającym oczyszczanie dróg oddechowych ze śluzu lub zanieczyszczeń pyłowych, wdychanych z powietrzem. Jednakże, w pewnych przypadkach kaszel może być oznaką choroby, zwłaszcza jeśli jest przewlekły.


Wycięcie migdałków to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów wśród dzieci. Istnieją bowiem sytuacje, w których domowe sposoby na migdałki są już niewystarczające. Zabieg ich wycięcia, po odbyciu odpowiedniego okresu rehabilitacji, jest w stanie sprawić, ze dziecko będzie funkcjonowało normalnie oraz uniknie nawracających infekcji wirusowych oraz bakteryjnych.


Chociaż angina może dotknąć osoby w każdym wieku, to jednak znacznie częściej chorują na nią dzieci. Dlaczego? Przede wszystkim dzieci nie potrafią skutecznie bronić się przed zakażeniem, mają słabszy system odpornościowy i nie do końca wykształcone górne drogi oddechowe.

Co to jest kamica? Kamica nerkowa, inaczej zwana moczową, to częsta przypadłość, polegająca na odkładaniu się wewnątrz dróg moczowych małych kryształków będących częściami składowymi moczu. Często pojawia się przy zmianie stylu życia i nieodpowiedniej diecie. Chorobą mogą zostać dotknięte zarówno nerki, jak i moczowody.

Wypadanie włosów to problem dość powszechny, który dotyka coraz większą liczbę osób. Są jednak domowe sposoby na cienkie, słabe i wypadające włosy. Najpierw jednak warto poznać przyczynę nadmiernej utraty włosów. Być może jest to reakcja organizmu na stres.


Z pewnością każdy z nas słyszał o chorobie, jaką jest astma. Mało kto jednak wie, czym ona się tak naprawdę charakteryzuje. Warto wiedzieć więc, że astma jest chorobą płuc, której skutkiem jest kurczenie się oskrzeli, w wyniku czego osoba chora odczuwa duszności. Im szybciej wykryjemy u nas tę chorobę, tym mniejsze skutki może ona wywołać….

Pojęcie łysienia bliznowaciejącego odnosi się do nie jednego, lecz kilku schorzeń związanych ze skórą głowy. W praktyce oznacza nie tylko utratę włosów na głowie, ale i szereg innych objawów, wynikających z powstającego stanu zapalnego. Chorobie towarzyszą dokuczliwe objawy takie jak swędzenie, pieczenie, ból i czerwone, owalne plamy. Mieszki włosowe są stopniowo zastępowane przez tkankę łączną…


Aura migrenowa jest definiowana jako ogniskowe objawy neurologiczne, występujące przed atakiem migrenowym. Są to zazwyczaj zjawiska wzrokowe – błyski, migocące mroczki, rzadziej występują pod postacią zaburzeń równowagi, zawrotów głowy, niewyraźnej mowy, drętwienie wokół ust. Mogą trwać około 5-15 minut, a rzadziej nawet do godziny. Jeśli natomiast utrzymują się one dłużej, powinniśmy udać się do lekarza.

Łysienie plackowate jest prawdopodobnie najczęstszą przyczyna utraty włosów. Jest to choroba przewlekła, mogąca skutkować nawet całkowitym wyłysieniem. Dokładne przyczyny choroby nie są znane.

„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz aż się zepsujesz” – tak przed laty pisał Jan Kochanowski i trzeba przyznać, że niewątpliwie miał rację. Jedną z głównych przyczyn dyskomfortu u człowieka jest ból. Badania dowodzą, że jest on najczęstszą przyczyną zgłaszania się pacjentów po poradę lekarską. Natomiast do najczęstszych dolegliwości bólowych zalicza się bóle…

Wybierając produkty ze sklepowych półek, jesteśmy narażeni na kontakt z różnego rodzaju substancjami toksycznymi. Nawet jeśli staramy się odpowiednio dbać o naszą dietę, nie sposób zupełnie uniknąć spożywania toksyn. Wbrew pozorom, nie oznacza to wcale, że mamy poważny powód do zmartwień. Wystarczy wiedzieć, jak odpowiednio dbać o oczyszczanie swojego organizmu, by móc jak najdłużej cieszyć…

Dla kobiet długie, gęste włosy są bardzo ważne, sprawiają, że czują się one atrakcyjnie i pięknie. Ale i w przypadku mężczyzn zadbane, zdrowe włosy są bardzo ważne. Kojarzą się one z młodością, zdrowiem i witalnością. Postępujące wypadanie włosów może kojarzyć się ze starością i sygnalizować, że rozpoczyna się postępujące łysienie. Jakie mogą być tego przyczyny?…

Reumatyzm znacząco wpływa na spadek samopoczucia chorego, a z uwagi na swój przewlekły i uciążliwy charakter decyduje o obniżeniu perspektyw życiowych oraz wahaniach emocjonalnych. Osoba żyjąca ze świadomością ryzyka wystąpienia nagłego i silnego bólu, może ponieść konsekwencje funkcjonowania w napięciu, które odbiją się na jej psychice.

Haluksy to zmiany zwyrodnieniowe, które znacząco mogą obniżyć komfort naszego życia. Jest kilka okoliczności, które wprost potęgują ryzyko zachorowania. Warto sprawdzić, czy nie jesteśmy narażeni na działanie czynników, które sprzyjają podatności na wystąpienie u nas palucha koślawego.

Większość małych zmian w kolorze, konsystencji oraz kształcie stolca wynika przede wszystkim z wprowadzenia zmian w sposobie odżywiania lub jest wynikiem przejściowych zaburzeń trawienia. Jeśli jednak zdarzy się tak, iż kolor kału jest zdecydowanie ciemniejszy/jaśniejszy niż zazwyczaj lub też pojawiają się w nim ślady krwi, to należy się zacząć tego obawiać. Może to bowiem wskazywać…