Melisa

Melisa lekarska, określana również rojownikiem, jako roślina lecznicza i miododajna znana jest od wieków. Już w starożytności ceniono jej rewelacyjne właściwości lecznicze. Paracelsus zwał melisę mianem ?eliksiru życia?. Wierzył, że roślina ma sposobność całkowitego przywracania człowiekowi wyczerpanych sił witalnych.

Obecnie znana jest oraz uprawiana prawie na całym świecie. Najczęściej melisa pielęgnowana jest w ogrodach i na przydomowych grządkach. Ma bardzo przyjemny, charakterystyczny cytrynowy zapach oraz śliczne, delikatne jasne kwiecie, które ozdabia ziele od czerwca do września. Jako roślina miododajna melisa uprawiana jest bardzo często w pobliżu pasiek.

Surowcem melisy są liście, zawierające lotne olejki ( w tym cytrol i geraniol), kwasy organiczne, garbniki oraz trójterpeny. Wykazuje właściwości uspokajające i rozluźniające jak również pobudzające trawienie. Właśnie dzięki garbnikom i olejkom eterycznym melisa działa uspokajająco. Rekomendowana jest zwłaszcza w stanach wyczerpania nerwowego, ogólnego pobudzenia. Świetnie wpływa na neurasteników.

Kup już teraz herbatkę z melisy.