Dziurawiec

Ziele dziurawca jest powszechnie rozpoznawane z posiadanych licznych właściwości. W dawnych czasach uważany był za lek uniwersalny. Znał go Hipokrates, ?ojciec? lekarzy. Paracelsus zaś mówił o nim, że nie ma drugiego tak efektywnego leku, nawet jako środek wykorzystywany do leczenia ?szaleńczych fantazji?.

Zazwyczaj dziurawiec można spotkać na niżach. Rośnie na przestrzeniach silnie nasłonecznionych, takich jak łąki, wzgórza, polany lasów liściastych i mieszanych oraz na ugorach. Jest to roślina o gołej, mocnej łodydze żółtych kwiatach w czarne kropki. Surowcem dziurawca jest ziele i świeże kwiaty. Na liściach dziurawca znajdują się niewielkie punkciki o wyglądzie dziurek ? to zbiorniczki lotnych olejków, które dają tej roślinie piękny zapach oraz właściwości lecznicze. Od owych właśnie ?dziurek? dziurawiec otrzymał swoją nazwę.

Dziurawiec – Właściwości i zastosowanie

Surowiec dziurawca (ziele i świeże kwiaty) posiada: flawonoidy (hiperozyd i rutynę), hiperycynę, olejki lotne, garbniki oraz związki żywicowe. Posiada właściwości uspokajające, rozkurczające i ściągające i moczopędne. Wykazuje właściwości stymulowania regeneracji tkanki nerwowej. Rewelacyjnie zatem sprawdza się w eliminowaniu stanów wyczerpania nerwowego, depresji i bezsenności oraz w sytuacjach przemęczenia. Zachwalany także kobietom w dolegliwościach zespołu napięcia przedmiesiączkowego, w bólach menstruacyjnych oraz przekwitaniu.

Dziurawiec najczęściej jest stosowany w schorzeniach wątroby, w stanach skurczowych układu trawienia, stanach zapalnych dróg żółciowych i kamicy żółciowej. Zalecany rozlegle w schorzeniach przewodu pokarmowego, jak złe trawienie, nieżyt żołądka i jelit. Stosowany zewnętrznie na rany przyspiesza ich gojenie.

Kliknij tutaj i zamów herbatę z dziurawca.