Przede wszystkim jest solidnym składnikiem w dostarczaniu hormonów zarówno męskich jak i żeńskich, które z kolei odpowiadają za określone funkcje życiowe, skład mięśni jak również kości. Poza tym regulują konieczność snu i odprężenia w czasie jego trwania. Następnie cholesterol stanowi kluczową komponentę w wytwarzaniu witaminy D3. Jak powszechnie wiadomo jest ona wymagana w okresie dorastania do wymaganej budowy kości oraz stawów. Według najnowszych badań witamina D3 ma istotny wpływ przeciwdziałający rozwojowi raka.
Rolą cholesterolu jest uczestnictwo w powstawaniu hormonu sterydowego, którego nazwą jest aldosteron. Jego odpowiednie stężenie poprawia gospodarkę mineralną organizmu człowieka.Poza tym cholesterol stanowi materiał budulcowy do produkowania błon komórkowych oraz komórek nerwowych. Na dodatek jest on odpowiedzialny za potencję płciową u mężczyzn oraz płodność upań. Jego częstość występowani ama znaczenie w produkcji kwasów żółciowych. Dzięki cholesterolowi dochodzi do rozbudowania odporności systemu immunologicznego.

Trzeba również nadmienić o fakcie, iż cholesterol jest jedynym surowcem do produkowania kortyzolu, który z kolei odgrywa mnóstwo znaczących
funkcji poprawiających mechanizmy organizmu człowieka. Po pierwsz epodwyższa krzepliwość krwi i niezawodnie stabilizuje pracę serca i całego układu krążenia. Dodatkowo jest używany jako skuteczny środek antyalergiczny. Do efektów wpływu kortyzolu można jeszcze zaliczyć wywoływanie stanów euforycznych. Ostatnią oraz niezmiernie ważną rolą kortyzonu jest hamowanie zbyt dużego wzrostu komórek, co w pewnym sensie zabezpiecza, przed rozwojem komórek rakowych.