Wypadanie włosów to problem dość powszechny, który dotyka coraz większą liczbę osób. Są jednak domowe sposoby na cienkie, słabe i wypadające włosy. Najpierw jednak warto poznać przyczynę nadmiernej utraty włosów. Być może jest to reakcja organizmu na stres.

Oprócz stresu do podstawowych przyczyn wypadania włosów zalicza się:

  • zbyt rzadkie mycie włosów,
  • zmiana nawyków np. korzystanie  z innych środków pielęgnacji niż do tej pory,
  • zbyt często  używanie prostownicy lub lokówki, nadużywanie zabiegów kosmetycznych,
  • niektóre schorzenia,
  • niedobór pewnych składników odżywczych w diecie,
  • szarpanie włosów podczas czesania i inne nawyki.

Na wygląd skóry, włosów i paznokci wpływa ma m.in. niewłaściwe odżywianie. W diecie powinna znaleźć się więc odpowiednia ilość żelaza oraz biotyny. Oprócz tego należy spożywać również inne witaminy i minerały np. kwas foliowy, cynk i siarkę. Dużą rolę odgrywają także białka. To one są składnikiem budulcowym włosów, które wiązane są przez cynk i siarkę. Jeśli dieta jest zbyt uboga warto dodatkowo przyjmować suplementy diety z niezbędnymi składnikami.

Zobacz: Trycholog w Gdańsku – Lekarz od włosów.

Przed udaniem się do specjalisty – dermatologa trychologa warto wypróbować domowe sposoby na wypadanie włosów. Przede wszystkim włosy trzeba myć regularnie i najlepiej tymi samymi kosmetykami. Częsta zmiana szamponu czy odżywki może im tylko zaszkodzić. Na wypadające włosy warto stosować maseczki, choć nie wolno przesadzić także z ich ilością. Przyda się również specjalna odżywka na wypadające włosy o lekkie, nie obciążającej włosów konsystencji. Poza tym włosy należy myć w ciepłej, ale nie gorącej wodzie.

U młodych osób najczęstszą przyczyną wypadania włosów jest stres. O ile jest to możliwe, trzeba starać się go ograniczyć. Lepiej zrezygnować też z używania prostownicy, lokówki, wałków i innych środków chemicznych przeznaczonych do włosów. Jak najbardziej wskazany jest natomiast zdrowy tryb  życia, regularne ćwiczenia oraz właściwe odżywianie się. Włosów nie wolno zbyt mocno upinać, niewskazane są także kapelusze i czapki. Dodatkowo włosy można płukać specjalną domową płukaną ziołową przygotowaną z pokrzywy lub skrzypu polnego. Napar tego rodzaju wykorzystuje się od razu po ostygnięciu do płukania włosów po ich umyciu. Warto również wypróbować maseczkę na wypadające włosy z żółtek jaj i olejku rycynowego. Nakłada się ją na około 30 minut na włosy, a następnie dokładnie spłukuje. Sprawdza się też maseczka przygotowana z oliwy z oliwek, cynamonu oraz miodu. Wmasowuje się ją w skórę głowy, a po 15 minutach spłukuje.

Czytaj więcej: Jak wygląda wizyta u trychologa?

Jeśli pomimo tego włosy nie przestają wypadać, warto udać się do lekarza – trychologa, specjalisty w tym zakresie. Może się bowiem okazać, że wypadające włosy są oznaką choroby.