Kaszel jest odruchem wspomagającym oczyszczanie dróg oddechowych ze śluzu lub zanieczyszczeń pyłowych, wdychanych z powietrzem. Jednakże, w pewnych przypadkach kaszel może być oznaką choroby, zwłaszcza jeśli jest przewlekły.

Istnieje wiele rodzajów kaszlu. Kaszel dotyka palaczy tytoniu, astmatyków i alergików. Dla profilaktycznego wspierania górnych dróg oddechowych, a przede wszystkim oskrzeli, można wykorzystać wiele domowych sposobów, które wykazują duży potencjał w walce z męczącym kaszlem, szczególnie dotkliwym w porze nocnej, gdy utrudniamy spokojny sen nie tylko sobie, ale również domownikom.

Naturalne sposoby na kaszel

Od pokoleń medycyna naturalna stanowiła szereg naturalnych dóbr, które wspierały ludzki organizm. Idealny przykładem jest produkowany przez pszczoły miód. Bardzo często w przypadku kaszlu ludzie sięgają po łyżkę miodu i jest to bardzo dobry wybór, co zostało udowodnione przez lekarzy. Niezależnie od rodzaju miodu, podawany dzieciom na 30 minut przed snem łagodził objawy kaszlu i ułatwiał zasypianie. Wykazano również, iż miód naturalny ma silne działanie antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne, nawilżając jednocześnie błony śluzowe, co pozytywnie wpływa na pracę całego układu oddechowego. Należy jednak mieć na uwadze, że miodu nie można podawać niemowlakom. Wykorzystanie miodu w walce z kaszlem nie ogranicza się do spożywania go na łyżki.

Czytaj więcej: http://pokonajkaszel.net.pl/kaszel/domowe-sposoby-na-kaszel/

Bardzo dobrym sposobem na kaszel są również herbaty np. z sokiem malinowym. Taką herbatę możemy posłodzić miodem, a ewentualna dawka cytryny zapewni witaminę C. Wielu ludzi uważa, że regularne spożywanie soku z cytryny jest w stanie czynić cuda nie tylko z układem oddechowym, ale nawet całym ciałem. Stosując miód zamiast cukru do herbaty, należy pamiętać, że herbatę należy wypić do piętnastu minut od zaparzenia, ponieważ po tym czasie miód zaczyna tracić swoje właściwości, dzięki którym działa wykrztuśnie i rozkurczająco.

Inhalacje na kaszel

Bardzo znanym i powszechnie stosowanym sposobem są inhalacje z użyciem specjalnych olejków eterycznych. Wdychanie gorącej pary jest szczególnie pomocne w leczeniu kaszlu przy zakaźnych infekcjach górnych dróg oddechowych. Jednym z najlepiej działających olejków jest olejek tymiankowy, który charakteryzuje się silnym działaniem wykrztuśnym, dzięki czemu pomaga leczyć uporczywe infekcje górnych dróg oddechowych. Podobne działanie wykazuje olejek lebiodkowy oraz olejek cząbrowy, hamując przy tym wzrost bakterii.
Równie dobre działanie wykazuje imbir. Kłącze imbiru stanowi doskonały substytut nie tylko do potraw, ale również do walki z uporczywym kaszlem i infekcjami gardła. Wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, dzięki czemu cieszy się wysoką chwałą w ziołolecznictwie. Starte kłącze imbiru również można dodać do herbaty, jednak wpłynie to na walory smakowe.

Kwestia skuteczności domowych metod walki z kaszlem została wielokrotnie zweryfikowana w każdym domu. Kaszel jest uporczywą dolegliwością, dotykającą każdego z nas. Należy jednak umieć rozróżniać ich rodzaje oraz znać ich pochodzenie, ponieważ często jest on symptomem poważniejszych chorób, wymagających interwencji lekarza.