Wenerologia to specjalizacja medyczna, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób wenerycznych czyli takich, które przenoszone są drogą płciową. Ciekawostką jest to, że wenerologia nie jest samoistną specjalizacją, a zdobywa się ją razem z dermatologią, dlatego na wizytówkach lekarzy często można zobaczyć “lekarz dermatolog-wenerolog”. Jednak większość lekarzy wybiera jedną z dziedzin i nią się zajmuje, dlatego najczęściej dermatolog choć może leczyć choroby weneryczne, skieruje nas do osoby, która zajmuje się tylko i wyłącznie chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Skąd się wzięła nazwa Wenerologia?

Pochodzenie nazwy jest dosyć ciekawe, ponieważ wywodzi się z łaciny i greki. Rzymska bogini miłości to Wenus, a inaczej Wenera, logos po grecku to nauka, słowo. Łącząc te dwa słowa otrzymujemy inne o znaczeniu “nauka o miłości”. Mam nadzieję, że wytłumaczenie znaczenia sprawi, że będziecie się trochę mniej wstydzili wizyty u wenerologa.

Kiedy należy umówić się na wizytę u lekarza wenerologa?

Jeśli po stosunku seksualnym zauważysz niepokojące objawy, które niekoniecznie muszą znajdować się w okolicach narządów płciowych, powinieneś skontaktować się z lekarzem specjalistą. Wiele chorób, które przenoszą się drogą płciowe są niebezpieczne i nieleczone mogą prowadzić do nieprzyjemnych objawów, pogorszenia zdrowia, a nawet śmierci.

Najczęstsze choroby weneryczne.

Choroby przenoszone drogą płciową należy podzielić na kilka kategorii, biorąc pod uwagę to, co je powoduje.

Powodowane przez wirusy:

-opryszczka

-mononukleoza zakaźna

-HBV

-HIV

-HTLV

Powodowane przez bakterie:

– chlamydioza

kiła

-czerwonka

-ziarniniak pachwinowy

rzeżączka

Powodowane przez pasożyty:

-amebioza

-rzęsistkowica

świerzb

-wszawica łonowa

Powodowane przez grzyby:

-Kandydozy,

-grzybice,

drożdzyce.

Jak wygląda leczenie chorób wenerycznych?

Metoda leczenia choroby zależy oczywiście od rodzaju choroby, stadium rozwoju, a także stanu zdrowia pacjenta.

Choroby przenoszone drogą płciową powinny być zawsze leczone pod stałą obserwacją lekarza wenerologa. Nie należy podejmować prób leczenia na własną rękę, ponieważ możemy narazić swoje zdrowie na spory szwank.

Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę weneryczną, nie szukaj rozwiązania w Internecie. Skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem specjalistą, która przeprowadzi odpowiednie badania diagnostyczne i przeprowadzi Cię przez proces ewentualnego leczenia.

Pamiętaj, że nie ma się czego wstydzić, a także o tym, że aby skontaktować się z lekarzem dermatologiem-wenerologiem nie potrzebujesz skierowania od lekarza rodzinnego.