Z pewnością każdy z nas słyszał o chorobie, jaką jest astma. Mało kto jednak wie, czym ona się tak naprawdę charakteryzuje. Warto wiedzieć więc, że astma jest chorobą płuc, której skutkiem jest kurczenie się oskrzeli, w wyniku czego osoba chora odczuwa duszności. Im szybciej wykryjemy u nas tę chorobę, tym mniejsze skutki może ona wywołać. Warto też zapoznać się z charakterystycznymi jej objawami.

Duszność objawem astmy

Podstawowym objawem astmy jest odczuwanie przez chorego duszności, przy czym duszności nie muszą występować przez cały czas. Często są to tylko napady, które przede wszystkim występują w nocy i nad ranem. Często również występują w pozycji leżącej w ciągu dnia. Astmatykom gorzej się oddycha leżąc, niż siedząc czy stojąc.

Wiele osób uważa, że astma charakteryzuje się ciągłym utrudnieniem w oddychaniu i dlatego też nie udają się w pierwszej kolejności do lekarza. Jest to oczywiście błędem, ponieważ – jak wiadomo – im szybciej udamy się do lekarza, tym lepiej dla nas. Napady duszności występują również w momencie wdychania tytoniu papierosowego, dlatego też bardzo często nałogowi palacze chorują na astmę. Duszności takie mogą się również pojawiać po wysiłku fizycznym, jak również w momencie występowania bardzo silnych emocji, czy nawet śmiechu.

Ucisk w klatce piersiowej objawem astmy

Innym objawem astmy jest odczuwanie ucisku w klatce piersiowej. Mamy wrażenie jakby coś ciężkiego leżało nam na klatce piersiowej i uniemożliwiało normalne oddychanie. Mamy przez to również wrażenie, że tylko część wdychanego przez nas powietrza dociera do płuc. Kiedy próbujemy wziąźć bardzo głęboki oddech, mamy wrażenie, jakby jakaś blokada nam na to nie pozwalała. Dlatego też oddech astmatyka często jest bardzo krótki. Objaw taki również nasila się zazwyczaj w nocy, albo nad ranem. Warto na to zwrócić uwagę.

Suchy kaszel objawem astmy

Bardzo charakterystycznym objawem astmy jest suchy kaszel. Występuje on przez cały czas, obojętnie czy jesteśmy przeziębieni, czy też nie. Oczywiście kaszel jest charakterystyczny dla bardzo wielu dolegliwości, jednak jeżeli występuje dłużej niż trzy tygodnie, warto udać się z tym do lekarza, w celu potwierdzenia choroby. Jest to chyba najbardziej charakterystyczny objaw dla tej choroby – oprócz napadów duszności.

Inne objawy astmy

Oprócz charakterystycznych objawów, możemy również odczuwać inne, których pojedyncze występowanie nie musi jednak świadczyć, że chorujemy akurat na astmę. Takimi objawami jest uporczywy katar, który często nasila się w momencie występowania duszności. Możemy cierpieć również na alergie, czy atopowe zapalenie skóry. Chorzy na astmę czasem cierpią również na zapalenie spojówek. Oczywiście objawy te nie będą jednoznacznie świadczyć o tym, że cierpimy na astmę, jednak jeżeli oprócz takich objawów występują objawy takie, jak duszności, czy suchy kaszel, to powinniśmy zorientować się, że coś jest nie tak i udać się do lekarza.