Aura migrenowa jest definiowana jako ogniskowe objawy neurologiczne, występujące przed atakiem migrenowym. Są to zazwyczaj zjawiska wzrokowe – błyski, migocące mroczki, rzadziej występują pod postacią zaburzeń równowagi, zawrotów głowy, niewyraźnej mowy, drętwienie wokół ust. Mogą trwać około 5-15 minut, a rzadziej nawet do godziny. Jeśli natomiast utrzymują się one dłużej, powinniśmy udać się do lekarza.
Aura migrenowa sama w sobie nie jest niebezpieczna. Dotyczy ona 1/3 cierpiących na migrenę, głównie osób młodych, ale wraz z wiekiem może być rzadsza i krótsza.

Ból z tyłu głowy

Jeśli ból rozpoczyna się w karku, to być może zbyt długo siedzieliśmy w jednej pozycji lub przybraliśmy nieodpowiednią pozycję do snu. Jeśli zaś bóle się nasilają i powtarzają, powinniśmy udać się do lekarza. Bólu z tyłu głowy nie należy lekceważyć, bo może być on objawem różnych chorób, od niegroźnych schorzeń, do poważnych chorób, zagrażających życiu pacjenta. Ból z tyłu głowy dotyczy nerwu potylicznego, który biegnie od karku w kierunku czoła. Jak go rozpoznamy?
Ból z tyłu głowy rozpoczyna się od podstawowych objawów neurologicznych: zawrotów głowy, szumu w uszach, drętwienia wokół ust, a po upływie około 30 minut, pojawia się tętniący ból z tyłu głowy – przypomina on krótkie wyładowania elektryczne, pojawiające się nagle, przenikliwe, pojawia się on z jednej lub obu stron głowy.

Bóle głowy u dzieci

Ból głowy nie jest przypisany tylko dorosłym, może on również pojawiać się u dzieci. Bóle mogą być spowodowane nie tylko głodem, odwodnieniem, wadą wzroku, stresem, zapaleniem zatok, urazem głowy, lecz także poważną chorobą, dlatego też nie powinniśmy takiego bólu lekceważyć, tylko bacznie obserwować nasze dziecko i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem.

Widząc ból głowy u dziecka, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na częstotliwość wystąpień, czy ból narasta, o jakiej porze dnia występuje, co wyzwala ból (np. światło, hałas itp.), jak długo trwa.

Czytaj więcej na http://leczymydzieciaki.pl

Ból głowy w ciąży

Ból głowy w ciąży zdarza się często, choć nie stanowi zagrożenia dla życia matki i dziecka, to może stać się dokuczliwy. Statystyki donoszą, że podczas gdy 1 na 5 kobiet doświadcza tego problemu chociaż raz w życiu, to ok. 16% spośród nich po raz pierwszy doświadcza bólu migrenowego w czasie ciąży. Skąd bierze się ból głowy w czasie ciąży? Może go powodować zakrzepica żył mózgowych, nadciśnienie śródczaszkowe, zmiany hormonalne lub zwiększona produkcja estrogenów i progesteronu, które są niezbędne dla rozwoju maleństwa.

Czytaj też: Migrena w ciąży – http://healthyweek.pl/medycyna/migrena-a-ciaza/

Jak zapobiegać bólom głowy w ciąży? Powinniśmy zwolnić tempo życia, wysypiać się, zrelaksować, jeść regularne posiłki, dotleniać nasz organizm np. poprzez spacery, spożywać produkty bogate w magnez, dostarczać odpowiednią ilość wody do organizmu.

Kobiety w ciąży z bólem głowy powinny udać się do specjalisty wówczas, gdy bólowi towarzyszą zawroty głowy, obrzęki twarzy, kończyn, drgawki, nudności, zaburzenie widzenia. Uwaga: w ciąży nie powinniśmy brać żadnych leków bez porozumienia z lekarzem. W ciąży za bezpieczny środek uchodzi paracetamol, ale pamiętaj: wszystko w granicach rozsądku.