Jądra to „centrum” produkcji plemników, odpowiadające za płodność mężczyzny, a co za tym idzie, także poczucie jego męskości. Co kiedy pojawia się ból jąder? Czego może być oznaką i czy należy się niepokoić? Każdy ból w organizmie człowieka jest sygnałem alarmowym – oznacza rozwijającą się lub już powstałą infekcję. Bóle w obrębie jąder nie są tu wyjątkiem. Każdą ich odmianę należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi pierwszego kontaktu.

Do najczęstszych schorzeń powodujących ból należy skręt jądra. Zazwyczaj dotyka noworodki i niemowlęta, choć zdarza się także wśród dojrzewających nastolatków, czy mężczyzn uprawiających sporty takie jak jazda na rowerze. Objawami skrętu są, oprócz silnego bólu rozlewające się w okolice pachwin i podbrzusza, opuchlizna i zaczerwienienie moszny, podniesienie jądra i brak odruchu mięśni podnoszących jądro. W przypadku skrętu jądra konieczna jest szybka interwencja chirurgiczna – zwlekanie może doprowadzić do tzw. zawału jądra i konieczności usunięcia narządu.

Ból pojawia się także w przypadku przepukliny moszny. Na jądro uciska fragment jelita, powodując powstanie miękkiego guza, który nie cofa się samoistnie. Przepuklina pojawia się najczęściej u dzieci z nieprawidłowościami w przebiegu zstępowania jąder lub u otyłych i mających problemy z zaparciami mężczyzn. Także i to schorzenie kwalifikuje się do zabiegu chirurgicznego.

Nagle pojawiający się ból jądra może być oznaką, że doszło do pęknięcia tętniaka znajdującego się w aorcie brzusznej. Jak każdy krwotok wewnętrzny, jest to sytuacja zagrażająca życiu i wymagająca natychmiastowej hospitalizacji.

Napadowy ból jądra jest powodowany przez zapalenie jądra i najądrzy. O ile to ostatnie najczęściej jest wynikiem zakażenia w wyniku stosunku płciowego lub refluksu moczowego, o tyle zapalenie jądra może wystąpić w przebiegu różyczki lub świnki, oraz jako powikłanie po przepuklinie. Ból towarzyszy zmianie pozycji, oddawaniu moczu lub w trakcie erekcji. Może pojawić się wyciek z cewki moczowej oraz częstsze niż zazwyczaj oddawanie moczu.

Poradnia urologiczna Gdańsk Lifemedica

Podwiązanie nasieniowodów, czyli wazektomia także może być przyczyną występowania bóli jąder, szczególnie podczas erekcji lub ejakulacji. Bolesność pojawia się w przebiegu takich chorób jak alergiczne zapalenie naczyń tętniczych, zgorzel Fouriera, czy żylaki powrózka nasiennego. Nowotwory jąder niestety nie dają objawów bólowych (dzieje się tak zaledwie w ok. 10% przypadków), dlatego w diagnostyce liczy się głównie obserwacja (powiększenie, stwardnienie, rzadko ból przy dotyku).
Artykuł powstał przy współpracy z portalem Choroby układu moczowego – http://chorobyukladumoczowego.pl/