Haluksy to zmiany zwyrodnieniowe, które znacząco mogą obniżyć komfort naszego życia. Jest kilka okoliczności, które wprost potęgują ryzyko zachorowania. Warto sprawdzić, czy nie jesteśmy narażeni na działanie czynników, które sprzyjają podatności na wystąpienie u nas palucha koślawego.

Należy zacząć od tego, że problem haluksów w większości przypadków dotyczy kobiet. Nie ma przy tym większego znaczenia wiek, ponieważ pierwsze objawy mogą wystąpić już nawet u dzieci. Zdecydowanie jednak im szybciej przeprowadzi się operację, tym większa jest szansa na to, że problem ponownie u nas nie wystąpi. Większy odsetek występowania haluksów u kobiet wynika częściowo z tego, że to właśnie ta płeć lubuje się w niewygodnych butach. Mowa tu szczególnie o szpilkach i butach z wystającymi noskami. Drastycznie obniżają one komfort stopy, narażają ją na stany zapalne, a co za tym idzie – zwiększają przez to ryzyko wystąpienia bolesnych schorzeń.

Szukasz ortopedy? Zobacz poradnię ortopedyczną w Gdańsku: http://lifemedica.pl/specjalizacje/ortopedia/ – Ortopeda Lifemedica Gdańsk
Nie da się ukryć, że choroba palucha koślawego po części jest dziedziczna. Ma to szczególne uzasadnienie w sytuacji, gdy na schorzenie cierpi kilkunastoletnie dziecko, które nie było narażone na żadne inne czynniki zwiększające jego podatność na chorobę. Lekarze uważają, że nawet ponad osiemdziesiąt procent przypadków choroby występuje ze względu na złe geny. Dlatego każda osoba, która może być obciążona genetycznie ryzykiem haluksów, powinna jak najszybciej podjąć działania profilaktyczne. O ich zakresie powinna nas pouczyć poradnia ortopedyczna. Warto zaznaczyć, że w omawianym przypadku każde zmiany w ułożeniu palców czy odstawaniu kości nie powinny być bagatelizowane.

Wpływ na rozwój haluksów ma także rodzaj prowadzonego trybu życia. Osoba, która długie godziny spędza w pozycji stojącej, bez wątpienia jest narażona dużo bardziej na schorzenie palucha koślawego niż pracownik umysłowy, spędzający czas przy biurku w wygodnej pozycji. Skalę problemu może spotęgować nieodpowiednio dobrane obuwie. Jeżeli wykonujemy pracę w pozycji stojącej, nasze buty powinny być niezwykle wygodne. Komfort stopy jest w tej sytuacji kwestią pierwszorzędną. Jeżeli ta część kończyny boli, warto podjąć odpowiednie ćwiczenia mające na celu odpowiednie rozruszanie palców. W przypadku, gdy ból jest długotrwały i nie przechodzi po kilku dniach, powinniśmy pójść z tym do lekarza. Ortopeda może nam wtedy zlecić odpowiednie badania i sprawdzić, czy bolesność nie wynika z pojawienia się haluksów lub innej wady, która wykryta odpowiednio wcześnie może być pomyślnie wyleczona.

Tak jak przy wielu innych schorzeniach, dużą podatnością na haluksy cechują się osoby otyłe oraz ze znaczną nadwagą. Nadmierne obciążenie stóp powoduje ich podatność na deformacje. Często też u takich osób występuje płaskostopie, które znacząco wpływa na prawdopodobieństwo pojawienia się haluksów. Dlatego osoby z nadwagą powinny podjąć odpowiednią aktywność fizyczną i zmienić sposób żywienia, aby z powodzeniem zrzucić zbędne kilogramy. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wystąpienia palucha koślawego.

Więcej informacji na stronie http://haluksy.net.pl/