Większość z nas o własnych zębach przypomina sobie niestety dopiero wtedy, kiedy zaczynają nas boleć, a więc w momencie, kiedy mamy już namacalny dowód zaniedbania ich higieny. Borowania i innych nieprzyjemności można jednak w większości przypadków uniknąć. Wystarczy tylko przestrzegać podstawowych zasad dbania o zęby

Najważniejszym elementem higieny jamy ustnej jest oczywiście jej mycie. Do tego celu używać powinniśmy szczoteczki miękkiej lub średniej; niewskazane jest stosowanie twardego włosia, bo podrażnia dziąsła. Możemy sięgnąć zarówno po wersję elektryczną, jak i ?klasyczną?, bo parametry szczoteczki w gruncie rzeczy nie mają znaczenia. Liczy się przede wszystkim częstotliwość i technika mycia zębów. Niezbędnym minimum jest sięgnięcie po szczoteczkę dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Szczotkowanie powinno trwać przynajmniej trzy minuty.

Większość stomatologów zaleca jednak, by myć zęby po każdym, nawet najmniejszym posiłku, zwłaszcza gdy spożywamy produkty słodkie i lepkie. Jeśli nie mamy możliwości wyszczotkowania zębów po jedzeniu dobrze jest przynajmniej sięgnąć po gumę do żucia, pamiętając jednak, by nie zawierała ona cukru. Dzięki częstemu myciu zębów, zapobiegamy próchnicy a co za tym idzie, unikamy borowania zębów.

Zdrowy uśmiech zapewni Ci K2 Dental – Dentysta Gdańsk – profesjonalna klinika stomatologiczna z Gdańska