Chirurgia naczyniowa zajmuje się nieprawidłowościami w obrębie naczyń krwionośnych i limfatycznych znajdujących się w organizmie każdego człowieka. Choroby naczyniowe polegają na powolnym, lub nagłym ich zwężaniu, co może doprowadzić do ich zamknięcia Tym samym, krew nie dopłynie do narządów wewnętrznych. Zwiększają one ryzyko powstawiania zakrzepów. Niedokrwienie narządów spowoduje całkowicie ich obumarcie.

Chirurg ma za zadanie udrożnić naczynia, ponieważ zatkane naczynia krwionośne mogą zagrozić życiu i prawidłowym funkcjonowaniu każdego narządu. Niedrożność naczyń krwionośnych może doprowadzić do zgonu.

Czym się zajmuje chirurg naczyniowy?

Chirurg naczyniowy pomaga we wszelkiego rodzaju problemach wynikających z niedrożności naczyń krwionośnych. Jednak ma on za zadanie eliminacje cięższych chorób naczyniowych. Do chirurga udamy się gdy nasza sytuacja będzie wymagała wykonania operacji.

Zobacz: Chirurg naczyniowy Gdańsk

Chirurg naczyniowy podczas zabiegu udrażnia oraz poszerzeniu naczynia krwionośne (embolektomia), usuwa nieprawidłowości polegające na np. eliminacji tętniaka czy przeszczepieniu lub wstawieniu naczyń krwionośnych.

Nie powinniśmy więc lekceważyć objawów i jak najszybciej udać się do lekarza. Warto również przejść się do poradni chirurgicznej gdzie udzielą nam fachowej pomocy.

poradnia chirurgiczna gdanskJak nie trafić do chirurga naczyniowego?

Choć każdy chirurg, a szczególnie ten naczyniowy, to prawdziwy profesjonalista, należy pamiętać, że wizyta u niego – nawet w określonym wieku, nie jest konieczna. Owszem, poradnia chirurgiczna po przekroczeniu pewnego progu wiekowego, może okazać się niezbędną, ale sama operacja czy zabieg – niekoniecznie.

Wszystko zależy od naszego sposobu żywienia i aktywnego sposobu życia. Jeśli nie dbamy o nasz układ krwionośny, czyli inaczej – zapychamy go cholesterolem, może się okazać że już w wieku 40 – 50 lat pojawią się problemy z krążeniem krwi. Te z kolei, mogą stać się naszą „przepustką’ do chirurga. Jak wobec tego uniknąć takiej sytuacji?

1. Odpowiednie odżywianie. Tłuszcz jest ważny w życiu człowieka, ale nie najważniejszy. Spożywajmy tyle, ile potrzebujemy, by normalnie i sprawnie funkcjonować. Jeśli zaś potrzebujemy nieco więcej – zadbajmy o to, by mieć go jak spalać.

Zobacz też: Skleroterapia Gdańsk – usuwanie żylaków zabiegowo

2. A skoro o spalaniu mowa, to przyda się nam trochę ruchu na świeżym powietrzu. Nawet ciężka, wykonywana praca zawodowa, może nie wystarczyć. Jeśli zależy nam na dobrej kondycji naszego układu krwionośnego, pamiętajmy o tym, by… wysiłek był wykonywany nie tylko w pracy, ale i w wolnym czasie. Może być to zwyczajny spacer, może jakiś basen co pewien czas… W jednej i w drugiej sytuacji, pamiętajmy by był to wysiłek powtarzający się. Przyda się tu trochę samodyscypliny, ale cóż – czego nie robi się dla naszego zdrowia.

Podsumowując, praca chirurga naczyniowego jest bardzo wymagająca i profesjonalna. Starajmy się jednak do niego nie trafić.